Svátek má: Bohumil

Zprávy

Velikost textu:

Co je známo o prezidentovi Kazachstánu Tokajevovi

Co je známo o prezidentovi Kazachstánu Tokajevovi

Čtvrt století ve veřejné politice byl Tokajev ministrem, premiérem, předsedou parlamentu, velvyslancem.

Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev, prezident Kazachsánu
10. ledna 2022 - 11:03

Na pozadí událostí, které v Kazachstánu hřmí po celém světě, všichni slyší jméno prezidenta Kassyma-Žomarta Tokajeva. Prezidentem je od roku 2019, ale donedávna byl ve stínu svého předchůdce Nursultana Nazarbajeva, který zemi nadále skutečně vládl.


Po vypuknutí nepokojů se však Tokajev skutečně stal plnohodnotným vládcem, který Nazarbajeva zbavil postu šéfa Rady bezpečnosti a zařídil personální čistku ve státních strukturách. Především ve Výboru pro národní bezpečnost. Na tomto pozadí se dokonce objevily zvěsti o Nazarbajevově odchodu z Kazachstánu, ale brzy byly popřeny. A zástupci Elbasy učinili zvláštní prohlášení, že plně podporuje Tokajevovo jednání a není mezi nimi žádný konflikt.

Z klanu Kušik z kmene Žalajyr Staršího Žuza

Tokajev je ve veřejné politice více než čtvrt století: Byl předsedou Senátu, premiérem, ministrem zahraničí a dva roky působil jako náměstek generálního tajemníka OSN.

Tokajev a Nazarbajev jsou ze stejného sdružení Kazachů - Starší Žuz, ale z různých klanů. Tokajev je z klanu Kušik z kmene Žalajyyr a Nazarbajev je z klanu Šaprašty.

Země je rozdělena podle kmenového principu na tři Žuze. Starší Žuz je na jihu země, Střední Žuz je na severu a Mladý Žuz je na západě, kde v posledních letech nejčastěji vznikaly nepokoje a odkud začaly současné protesty.

Podle kazašského politologa Daniyara Ašimbajeva patří každý druhý vysoce postavený úředník k Starší Žuze, každý desátý ke klanu Šaprašty, ale v poslední době začínají stoupat tokajevští příslušníci kmene ze Žalajyru.

Poté, co byl Nazarbajev na pozadí lednového „Majdanu“ zcela odstraněn ze všech mocenských pák, začalo se mluvit o Tokajevově nezávislé politice a očekávání reforem, které slíbil.

Kitaist, byl náměstkem generálního tajemníka OSN

Tokajev je z rodiny sovětské kazašské inteligence. Jeho otec je slavný kazašský spisovatel Kemel Tokajev, jeho matka je zaměstnankyní Pedagogického institutu cizích jazyků Alma-Ata Turar Šabarbajeva.

Tokajev vystudoval prestižní sovětskou univerzitu - MGIMO, stal se sinologem. Poté vstoupil do služeb ministerstva zahraničních věcí SSSR a byl poslán pracovat na sovětské velvyslanectví v Singapuru. Poté působil několik let v Číně na velvyslanectví v Pekingu.

„Při potlačování protestů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 byl druhým tajemníkem velvyslanectví SSSR v Pekingu. To je třeba vzít v úvahu při posuzování jeho počínání v současné krizi. Navíc má Tokajev skvělé kontakty v Číně," uvedl zdroj z diplomatických kruhů Kazachstánu.

Po získání nezávislosti Kazachstánu se Tokajev vrátil do republiky a byl nejprve jmenován náměstkem ministra zahraničí a poté vedl ministerstvo zahraničí. V roce 1999 se stal na tři roky premiérem a poté znovu šéfem ministerstva zahraničí.

V březnu 2011 jmenoval generální tajemník OSN Tokajeva zástupcem generálního tajemníka OSN, ředitelem Kanceláře OSN v Ženevě a zároveň osobním zástupcem generálního tajemníka OSN na Konferenci o odzbrojení. Působil jako generální tajemník Konference o odzbrojení.

V roce 2013 byl zvolen předsedou Senátu parlamentu Republiky Kazachstán.

Čili Tokajev, jak vidíme, je zkušený a ve světě známý diplomat a také člověk, který prošel snad všemi kroky v hierarchii kazašské moci.

V roce 2019 první prezident Nazarbajev oznámil, že se rozhodl opustit úřad. A jako svého nástupce navrhl Tokajeva, který byl v březnu 2019 zvolen prezidentem země.Dal hvězdu Nazarbajevovi a přejmenoval Astanu na Nur-Sultan

Jedním z prvních Tokajevových kroků v prezidentském úřadu bylo přejmenování hlavního města státu Astana na Nur-Sultan na počest Nazarbajeva, jak uvedl ve svém prvním inauguračním projevu. Nazarbajev byl oceněn i nejvyšším státním vyznamenáním – zlatou sedmicípou hvězdou „Lidový hrdina“. A vlastně Elbasy a jeho rodina zůstali v čele státu – až do současných událostí.

Tokajevova první oficiální návštěva po nástupu do úřadu prezidenta byla v Rusku a své první poselství lidu Kazachstánu vyjádřil v září 2019 v kazaštině a ruštině.

Mimochodem, Tokajev se staví proti unáhlenému převodu kazaštiny do latinky (od sovětských dob se v Kazachstánu používá azbuka).

„V této věci by se nemělo spěchat. Je třeba pečlivě, pečlivě, komplexně analyzovat a propracovat všechny aspekty zavedení nové abecedy. Nemluvíme o jednoduché transpozici azbuky do latinky, potřebujeme reformu kazašského jazyka, jeho modernizaci. Čekáme na směrodatné stanovisko našich vědců,“ řekl v roce 2019 na jednání Národní rady.

Obecně platí, že před nedávnými událostmi Tokajev prokázal naprostou loajalitu vůči Nazarbajevovi. A měl image měkkého, inteligentního člověka, který není připraven k žádným ostrým krokům a nadále zůstane ve stínu svého předchůdce.

Tokajev byl údajně svědkem svatby podle islámského zvyku Nazarbajeva a jeho manželky, 40leté Asely.

Co změní Tokajev v Kazachstánu?

Vše výše popsané je však již historií. A image „měkkého“ člověka. A úplná loajalita k Nazarbajevovi.

Předně - řízení energetického sektoru ekonomiky. Mezi úředníky a bezpečnostními úředníky již probíhají čistky. Otázkou je také politika Kazachstánu vůči západním nadnárodním korporacím, které za Nazarbajeva dostávaly těžbu ropy, plynu a dalších nerostů za velmi výhodných podmínek. Nehledě na to, že kazašským dělníkům platí mizivý plat. Odtud docela spravedlivé rozhořčení lidí, které se neustále valí do protestů. Už se objevují náznaky, že i tento problém bude vyřešen, “ říká zdroj. Odtud docela

Hobby - stolní tenis

O Tokajevově osobním životě se ví jen málo, kromě toho, že je rozvedený, jeho bývalou manželkou je 64letá Naděžda Tokajevová.

Prezidentův 37letý syn Timur je v médiích zmiňován jako ropný podnikatel. Tokajev má dvě sestry. Jedna, 65letá Karlyga Izbastina, je vdaná za diplomata Temirtay Izbastin a je uvedena jako ředitelka ropné společnosti. Mladší sestra, 61letá Karlygaš Tokajevová, je kandidátkou politických věd.

Tokajev hraje stolní tenis, je prezidentem Federace stolního tenisu Kazachstánu.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%