Svátek má: Svatoslav

Komentáře

Zbyněk Fiala

žurnalista

Čína se vrací k růstu

Čínské hospodářství obnovuje růstová tempa z období před koronavirovou pandemií.

Nový strategický plán klade důraz na vybudování nezávislosti ve špičkových technologiích, jako jsou mikroprocesory, a v potřebných surovinách, jako jsou vzácné zeminy.

Po roce s covidem, kdy nebylo možné stanovit rozumné cíle hospodářského růstu, ČLR se vrací k dřívější praxi a stanovila přírůstek HDP pro letošní rok „nad 6 procent“. Uvedl to čínský premiér Li Kche-čchiang v úvodním projevu na jarním zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců v Pekingu. Jednání se účastní skoro tři tisíce poslanců.

Čína se tak vrací k hospodářské trajektorii směřující k „novému normálu“, kdy růstová tempa jsou mírně nižší než před lety a větší důraz je kladen na orientaci na špičkové obory a domácí spotřebu. Novu prioritou je také snižování zátěže životního prostředí a rychlý růst podílu obnovitelných zdrojů energie.Graf porovnávající cíle (černá linie) a skutečná tempa růstu ukazuje, že v minulosti byly cíle obvykle překonány. Také letos podle analytiků čínská ekonomika poroste mnohem rychleji. Mezinárodní měnový fond v lednu odhadoval letošní růst na úrovni 8,1 procenta, neboť se bude odvíjet od loňského slabšího základu. Mnohem zajímavější je však sada osmi nových věcných cílů, které byly v pátek poprvé představeny čínským premiérem a tvoří jádro 14. pětiletky. Směřují ke zdvojnásobení čínského hospodářství do roku 2035 a přeměně Číny ve „výrobní supervelmoc“.

Osmičku cílů pro nebližší pětiletku do roku 2025 otevírá další rozvoj špičkových výrobních technologií, tedy kombinace robotizace, internetu věcí a umělé inteligence. Ten už byl součástí plánu Made in China 2025, ale byl lehce upozaděn po zlobné reakci a sankcích Washingtonu a Bruselu. Podstata však zůstává. Výrobní hi-tech pomáhá snižovat náklady a posilovat postavení čínských výrobců v globálních dodavatelských řetězcích. Obzvlášť důležité je také snižovat závislost na zahraničních technologiích a zvyšovat konkurenceschopnost vůči USA. Ale konkurenční boj vyostřuje také na americké straně. Senát Spojených států zvažuje posílení federálního rozpočtu o 30 miliard dolarů na posílení technologického sektoru, jak zaznamenala agentura Reuters s odkazem na zdroje z Kongresu USA.

Jak vypočítává hongkongský list South China Morning Post, cílem pětiletky je rychle odstraňovat slabiny v oblasti klíčových elektronických součástí, softwaru, materiálů a základních systémů. Čínská průmyslová výroba má být „inovativnější, bezpečnější a s vyšší přidanou hodnotou“. Pozornost bude soustředěna zejména na vysokorychlostní železnice, elektrická zařízení a obnovitelnou energii. Podstatné je, aby nejdůležitější části hodnotového řetězce zůstávaly v Číně. Zásadní je také snaha odstranit zranitelnost Číny ve výrobě nejvýkonnějších čipů a potřebných litografických zařízení, kterou ukázaly americké sankce vůči Huawei.

Hodně se sází na rozvíjení „nových oborů“. Průmysl 4.0, jak jsme si tomu zvykli říkat u nás, dostane zázemí v rychlém rozvoji mobilní telekomunikační sítě páté generace, takže pokrytí 5G na konci pětiletky má vzrůst na 56 procent obyvatelstva.

Abychom si mohli představit, co znamená cíl zdvojnásobit čínskou ekonomiku do roku 2035, je dobré si uvědomit, že v současné době je čínský HDP na obyvatele v dolarech 2010 v běžných cenách zhruba třetinový (8 255) ve srovnání s ČR (24 266). To je úžasný výsledek, neboť průměr zahrnuje i obrovské počty venkovského obyvatelstva (asi 300 milionů osob), kde se žije mnohem skromněji. Ve velkých městech už bude životní úroveň srovnatelná s námi.
Většina skokového odstraňování globální chudoby za posledních 30 let proběhla v Číně. A letos tam byly – aspoň podle oficiálních sdělení – odstraněny i poslední zbytky absolutní chudoby, tedy subsistenční hliněné vesnice v odloučených lokalitách s asi 10 miliony obyvatel. Řeší se to obvykle přestěhováním do městských bytů a novým pracovním zařazením. Nevím, jak moc se přitom hlasuje, ale únik ze života na pokraji živoření má také svoji hodnotu. Jistě by to ocenili i lidé jinde ve světě.

Zbyněk Fiala

Odbory se bouří, konečně!

Odbory se bouří, konečně!

Zbyněk Fiala 

28. listopadu 2023
Prahou hřměly trumpetky, píšťalky a řehtačky, aby síla kraválu ohlásila sílu rozhořčení odborů nad vývojem České republiky. Napadl mě vtípek: „Ale budete mít stíhačky…“, od kterého jsem nakonec upustil. Běžecky jsem už dávno za zenitem.

Podvody s korespondenční volbou

Podvody s korespondenční volbou

Zbyněk Fiala 

26. listopadu 2023
Dá se s tím nadělat spousta hlasů, zjistil soud ve státě Iowa. Ale nesmí se na to přijít, protože za každý teď může přijít sazba až pět let natvrdo.

Naše drahá vláda

Naše drahá vláda

Zbyněk Fiala 

12. listopadu 2023
I podle oficiálních statistik ČSÚ stouply ceny bydlení a energie o 42,4 procenta od prosince 2021, kdy se Fialova vláda ujala funkce. Mzdy však rostly skoro desetkrát pomaleji.

S vidlemi v ruce

S vidlemi v ruce

Zbyněk Fiala 

7. listopadu 2023
Premiérovo tvrzení, že celková cena elektřiny pro domácnosti nevzroste, nebo jen o pár procent, vychází z rozhodnutí, že pokles světových cen silové elektřiny pro Česko neplatí. Ledaže bychom se začali bránit.

Procento jako prase

Procento jako prase

Zbyněk Fiala 

2. listopadu 2023
Kdo má většího, zjišťuje válka procent mezi Energetickým regulačním úřadem a premiérem Petrem Fialou (ODS).

Elektřina může být levnější

Elektřina může být levnější

Zbyněk Fiala 

22. října 2023
Reforma trhu s elektřinou EU rozšiřuje prostor pro samovýrobu a obnovitelné zdroje. České firmy jsou na to připraveny a těší se na další impulz, kterým bude dlouho odkládaný zákon o komunitní energetice.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
71%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%