Svátek má: Svatoslav

Komentáře

Iracionální Síkelův (či Fialův) tarif

Při mé ranní procházce po pražských Kobylisích se mne zeptala jedna paní středního věku, jakou dostane od vlády podporu při zvyšujících se cenách energií. Že poslouchá všechny zprávy a čte různé internetové servery a že to dosud vůbec nepochopila.

Řekl jsem jí, že jsem sice ekonom a bývalý ministr financí a že tomu nerozumím také.

To, co dělá vláda je naprosto nepochopitelné. Je to evidentní kličkování, aby to nebylo stejné s tím, co připravovala Babišova vláda, aby to neohrozilo image údajně stále ještě jako pravicové se tvářící ODS a aby to všechny paní na nejen kobyliských ulicích zmátlo. A natěšilo. Slovo tarif je naprostou mystifikací, protože je to forma plošné dotace. O její neúplné plošnosti se teprve bude rozhodovat. Žádný „tarif“ ještě nebyl schválen.

Exministr Havlíček správně říká, že nebyla schválena podpora, ale „zákonný rámec pro to, aby vláda v budoucnu nějakou podporu vytvořila“. Nechci se pošklebovat, zvýšení cen energií, které nastalo díky zelenému šílenství (převedenému v poslední době do evropského „grýndýlu“), řešení žádné nemá. Je to prosté, ale někteří to nechtějí slyšet. Energie jsme si my – Západ – záměrně a uměle zdražili. Ministr Síkela lže, když říká, že nám je zdražil Putin. Navíc je půvabné, že nám tento ministr v rozhovoru v Respektu (10. července) přiznal, že je pro něj sprchování „poměrně důležitý rituál“, že je ve sprše „patnáct minut určitě“ a že si „pod sprchou i čistí zuby“. Nevím, jaký sám sobě určí ministerským rozhodnutím svůj tarif, já bych mu ho dal hodně vysoký. Je tragické, že tento člověk spolurozhoduje o našich životech.Schizofrenie je u jednotlivce vážnou nemocí. U institucí typu vláda je to však přijímáno jako normálnost. Jinak si nedovedu představit, jak může jeden orgán, česká vláda, ve stejný den, ministrem průmyslu a obchodu „řešit“ důsledky zvyšujících se cen energií, a ministryní životního prostředí v rámci našeho „evropského předsednictví“ předsedat summitu těchto ministrů a diskutovat, jak uskutečňovat ekologický projekt „Fit for 55“. Schizofrenik by byl poslán k psychiatrovi.

Mé názory na tragickou ukrajinskou válku jsou známé. Nepřetržitě žádám zahájení vážných jednání o jejím ukončení. Mé názory se neshodují s postoji ukrajinského prezidenta. Přesto mi London Speaker Bureau, které mi občas organizovalo mé různé přednášky v zahraničí, poslalo pozvánku, abych se dostavil do Kyjeva (jakkoli do Varšavy a vlakem do Kyjeva) a promluvil na druhém summitu „of First Ladies and Gentlemen“, který pořádá paní Zelenská. Život tropí hlouposti.

 Václav Klaus

Špatné ekonomické zprávy a ještě horší plány, co s tím

Špatné ekonomické zprávy a ještě horší plány, co s tím

Václav Klaus 

11. listopadu 2023
I když zůstává Fialova vláda – alespoň zdánlivě, ale já jí v tomto ohledu věřím, protože se ekonomikou opravdu vážně nezabývá – v klidu, ekonom a přemýšlející občan v klidu být nemohou.

Pár slov k situaci v Izraeli a kolem Izraele

Pár slov k situaci v Izraeli a kolem Izraele

Václav Klaus 

15. října 2023
Nechci si ulehčovat svůj – naprosto dobrovolný – úkol každý týden napsat páteční glosu volbou nějakého únikového tématu.

Po slovenských volbách je namístě apoteóza „malého hloučku“

Po slovenských volbách je namístě apoteóza „malého hloučku“

Václav Klaus 

7. října 2023
Bylo mnoho malověrných, kteří nevěřili Ficovi, resp. – možná přesněji – nevěřili Slovákům a síle jejich obavy z národního ohrožení.

Blížící se volby na Slovensku a v Polsku a naše velké prázdno

Blížící se volby na Slovensku a v Polsku a naše velké prázdno

Václav Klaus 

28. září 2023
V závěru tohoto týdne budou slovenské parlamentní volby, které rozhodnou, zda Slovensko zůstane samo sebou, unikátním seskupením lidí hrdých a pracovitých, nám blízkých,...

Dá se vyvléknout z naší pasti?

Dá se vyvléknout z naší pasti?

Václav Klaus 

16. září 2023
Česká, německá a stejně tak evropská ekonomika jako celek více méně stagnují. Jsou charakterizovány velmi pomalým ekonomickým růstem, v řadě zemí růstem prakticky nulovým.

Ještě pár slov k Fialovi, cenám a zemědělcům

Ještě pár slov k Fialovi, cenám a zemědělcům

Václav Klaus 

3. září 2023
Letošní Země živitelka je sice už skoro týden minulostí, ale slova, která tam pronesl premiér Fiala, stále „visí“ ve vzduchu.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%