Svátek má: Václav

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

Nejen chlebem budeš živ

Název příspěvku jsem vytvořil z výroku (ve dvou verších), který pochází z Nového zákona, evangelia Matouše, epizody ve 4. kapitole, kdy je Ježíš pokoušen na poušti.

Celý výrok zní: On však odpověděl: Je psáno: Nejen chlebem živ jest člověk, nýbrž i každým slovem, jež vychází z Božích úst. Zjednodušeně formulovaný význam znamená, že člověk kromě jídla, tedy potravy, potřebuje i potravu duchovní. Takovou potravu nabídne připravovaná výstava v Karlíně, ve výstavní síni moderní budovy Rustonka, budova R3 na téma Hedvábí a Hedvábná stezka.

Legenda o hedvábí

Existuje několik legend o hedvábí. Jedna z nich vypráví o císařovně Leizu, manželce slavného Žlutého císaře, která se jednoho dne rozhodla pít čaj v zahradě. Stalo se tak před cca 3 tisíce lety. Když zvedla šálek, aby se napila ve stínu moruše, spadl jí do něho malý předmět. Z pohybujících se větví moruše jí spadl do čaje tvrdý, podlouhlý a pastelově bílý motýlí kokon. Když s klidem vytahovala kousky z čaje, všimla si, že jsou zvláštně měkké. Kokon byl zamotaný v jakémsi vláknu, které do sebe rychle vsakovalo její čaj, a byl čím dál více měkčí a měkčí. Leizu rozvinula vlákno v přibližné délce 600 m po celé zahradě. To ji tak zaujalo, že se rozhodla sebrat ze stromu další kokony, rozmotat je a utkat z nich látku. Tak (prý) vznikla na dotek chladivá, měkká a lesklá tkanina, dnes známá pod názvem hedvábí.

Druhá legenda se podobá té první. Jistý Chuang-Ti požádal svou ženu, aby zjistila, kdo škodí jeho morušovníkům. Manželka objevila bílé housenky, které vytvářely lesklé zámotky. Jeden zámotek manželka náhodou upustila do horké vody a zjistila, že z něj může vytáhnout jemné vlákno a navinout ho na cívku. Podle legendy tak objevila technologii výroby hedvábí, která zůstala po více než 2000 následujících let čínským tajemstvím. Hedvábí bylo velmi cenným obchodním artiklem. Bylo z Číny dováženo až do Persie či Říma, kde bylo s oblibou používáno. Výrobní monopol na hedvábí si Čína udržela až do 6. století (n. l.). Pokus o vývoz technologie se trestal smrtí. Technologie se podle pověsti rozšířila díky dvěma mnichům, kterým se podařilo dopravit pár bource morušového do Evropy. Od 7. století se hedvábnictví rozvíjelo hlavně v Byzanci. Díky obchodu s Araby se hedvábí rozšířilo i na jih. Definitivně se rozvinula jeho výroba během křížových výprav, kdy křižáci (za pomoci Benátčanů) po vyplenění Konstantinopole přivezli s sebou i chov bource. Díky Benátčanům se hedvábí rozšířilo po celé jižní Evropě. Na severu (např. Polsko) se potýkalo s problémy kvůli nedostatku přirozené potravy motýla – moruše bílé (Morus alba).

Během prvního tisíciletí po objevu bylo hedvábí vyráběno pro císaře a jeho blízké příbuzné nebo jako dar hodnostářům. Jak výroba hedvábí vzkvétala, mohly hedvábí vlastnit i ostatní společenské třídy. Přitom specifické barvy, doplňky a motivy byly výhradně pro určitou společenskou vrstvu nebo pozici a vojenské hodnosti. Žlutá barva byl určena pouze pro císaře.



Hedvábí dnes

Pro milovníky dat uvádím, že v roce 2014 se celosvětově sklidilo 589.162 tun kokonů, ze kterých bylo odmotáno 168.333 tun surového hedvábí (82% Čína, 16% Indie) a v roce 2015 byla zaznamenána celková výroba 202.000 tun surového hedvábí. České tkalcovny vyrobily v roce 1989 cca 130.000 m2 hedvábných tkanin a spotřebovaly cca 0,002% světové produkce přírodního hedvábí. Novější údaje bohužel nejsou zveřejňovány. Proč? Nevím.

Za to vím, že v Praze, hlavním kulturním městě České republiky se nehledě na velmi horké počasí realizuje a současně připravuje celá řada kulturně-vzdělávacích a zábavných akci pod širým nebem, v parcích, historických zahradách a v uměleckých síních a na divadelních scénách. Tímto způsobem se i hlavní město stává příjemným místem pro strávení části léta. Za necelé dva týdny zcela jistě obohatí a zpříjemní Prahu východní vánek, který má všechny atributy hedvábí: chladivá, měkká a lesklá tkanina.

To není ale všechno. Hedvábí se nepoužívá jen na oděvy, ale má i mnohé další využití. Například v písmu, prvním luxusním papíru na světě, písmomalířství, výrobě speciální šicí nitě a skané příze na ruční pletení. Využívá se při výrobě kravat, dámských šatovek, halenek, košilí a deštníků, ale i technických textilií, které se používají při výrobě izolace, padáků, dříve i pásek do psacích strojů.  V neposlední řadě i pro výrobu tětiv do luků a rybářských vlasců. V době dynastie Han (206 před n.l. až 220 n.l.) se hedvábí dokonce používalo jako jedno z platidel. V tomto kontextu doporučuji seznámit se alespoň s jedním představením Rukávy dynastie Han.

Čínský vynález, široké využití a výroba ve velkém spolu s obchodní schopnosti Číňanů otevřelo první rozsáhlou obchodní výměnu mezi Východem a Západem v dějinách světa, známou jako Hedvábná stezka. Pokud se nemýlím, obchodní cestu známou jako hedvábná stezka tak pojmenovali Evropané.

Výstavu Hedvábí a hedvábná stezka společně pořádají Velvyslanectví Čínské lidové republiky v ČR a Čínské národní museum hedvábí.

Čínské národní muzeum hedvábí se na tuto výstavu pečlivě připravilo. Kromě jiného nabídne doprovod ve formě odborného, přesto ale srozumitelného výkladu a rozdělilo výstavu na tři tematické jednotky:
  1. Hedvábná technologie,
  2. Hedvábné umění a
  3. Hedvábná stezka. Jinými slovy: výstava, která bude volně (bezplatně) přístupná veřejnosti od 20. do 26. srpna 2022 je obsahově bohatá, představí různorodé a nevšední exponáty a zcela určitě zaujme a uspokojí různé zájmy široké veřejnosti a návštěvníků hlavního města Prahy.


Aby tomu tak bylo, stačí navštívit mezi 10 a 17 hodinou výstavní síň Pás a stezka v moderní budově Rustonka v Karlíně, Sokolovská 695/115b, budova R3, Karlín, 186 00 Praha 8, stanice metra B Invalidovna, blízko hotelu Olympic a uvědomit si, že hedvábí je dnes mezinárodní komoditou a symbolem staré čínské tradice, jejíž kořeny jsou spojeny s šálkem odpoledního čaje a nejen chlebem živ je člověk.

Jan Campbell

Genocida na pokračování

Genocida na pokračování

Jan Campbell 

4. září 2023
Mnozí čtenáři si vzpomenou na příspěvky z minulosti, ve kterých jsem popisoval situaci na Kavkaze a Arménii, kde jsem v devadesátých letech minulého století mj. vedl jeden z projektů Světové banky.

Jeden z důvodů, proč se neradovat z členství v NATO

Jeden z důvodů, proč se neradovat z členství v NATO

Jan Campbell 

18. srpna 2023
V dávném mládí jsem s přáteli rád zpíval písničku - Ze známých důvodů. Byla to doba radosti po setkání s Karlem Hálou, předtím s Ray Charles, doba naděje zamilovat se po uši a zapomenout na všechno, kromě čisté lásky.

Мír a 77, a ničeho nelituji

Мír a 77, a ničeho nelituji

Jan Campbell 

15. srpna 2023
V neděli, během jednoho z mnoha zamyšlení nad ilustracemi a řazením 16 článků na téma Mír, napsaných autory s Německa, Rakouska, Ruska, Kazachstánu a Česka, které...

Nápověda nepoučitelným

Nápověda nepoučitelným

Jan Campbell 

3. srpna 2023
V posledním příspěvku – Nepřilévám benzin do ohně, ale… jsem naznačil několik důvodů, proč bychom se měli věnovat jiným realitám a pravdám, než těm, které jsou nám nabízeny politicky korektními médii.

Nepřilévám benzin do ohně, ale…

Nepřilévám benzin do ohně, ale…

Jan Campbell 

31. července 2023
Po dotazích čtenářů reaguji na příspěvek (29.7) profesora medicíny a kardiologa Josefa Veselky (1965) - Diagnóza: Proč stojí za to znovu se vyjadřovat k válce na Ukrajině.

Střípky z Piavy

Střípky z Piavy

Jan Campbell 

15. července 2023
Nebudu vysvětlovat, co se skrývá pod názvem Piava, proč do dnes pokračují setkání zkušených, ale v době žvanění nepotřebných profesionálů, kteří se znají od Piavy, jak říkával nebožtík, Miroslav Polreich,...

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%