Svátek má: Norbert

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Zdravé stravování dětí by mělo být samozřejmostí…, ale není

Sousloví zdravý životní styl je v posledních desetiletích velmi frekventované.

Ze všech stran slyšíme různá doporučení, jak s ním začít a pak u něj zůstat, někdy se tyto rady i mírně liší, ale v obecné rovině se odborníci shodují v tom, že zdravý životní styl zasahuje do mnoha životních oblastí, k těm nejvíc viditelným patří způsob trávení volného času, spánek, dobrá nálada, pohyb a stravovací návyky.

Asi se tedy shodneme, že žít zdravě znamená zejména si udržovat optimální tělesnou hmotnost, pravidelně cvičit nebo provozovat jiné tělesné aktivity, vyhýbat se alkoholu, cigaretám a drogám a zaměřovat se na pestrou a vyváženou stravu. Důležitá je nejen tělesná, ale i mentální rovina, zdravě žijící člověk se cítí uvolněně, bez stresu a udržuje si dobré vztahy se svým okolím.Víte, že mojí „oblíbenou“ oblastí je pohyb a že dlouhodobě upozorňuji na nedostatek fyzických aktivit v životě dětí a mládeže. Zároveň samozřejmě vnímám, že ani situace v ostatních složkách zdravého životního stylu není ideální a tipoval jsem, že v nejlepším stavu by mohlo být stravování mladé generace. Výsledky průzkumů Střediska empirických průzkumů mi ale ukázaly, že i ve způsobu stravování dětí je pravděpodobně velký prostor ke zlepšování. Je zřejmé, že způsob stravování dětí určují především jejich rodiny. Ano, většina dětí se stravuje (obědvá) ve školních jídelnách, ale tam se kvalita stravy jistě v posledních desetiletích výrazně zlepšila. Asi se tedy shodneme, že zásadními tvůrci stravovacích návyků dětí jsou nesporně rodiče, kteří by měli mít přirozený zájem na tom, aby podpořili zdravý vývoj svých potomků zdravým jídlem. Podívejte se na následující grafy, které mě usvědčují z poměrně velkého omylu.

Řešíte způsob stravování Vašeho dítěte (Vašich dětí) s ohledem na jeho (jejich) zdraví, tělesnou váhu a fyzickou aktivitu? 

 
 

Nebyl jsem sice tak bláhový, abych si myslel, že ve všech rodinách převažuje zdravá strava, ale skutečnost, že 60 % rodičů se ani nesnaží děti ke zdravému stravování vést, mě nepříjemně překvapila. A ještě více mi zatrnulo při zjištění, jak moc se situace během necelého roku výrazně zhoršila!

Graf, který mapuje zájem rodičů o pitný režim jejich dětí uvádím už jen k dokreslení a potvrzení tohoto negativního trendu.

Řešíte pitný režim Vašeho dítěte?  
Jídlo a stravovací návyky jsou klíčem k udržení zdravého, normálně fungujícího metabolismu a ruku v ruce s pohybovou aktivitou tvoří prevenci před metabolickými chorobami, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, cévní poruchy apod.  Umím pochopit, že v některých sociálně slabších rodinách je nezájem o zdravé stravování dán spíše objektivními, zejména finančními problémy rodiny, ale troufnu si tvrdit, že takových rodin u nás rozhodně není většina. Proč tedy?

Chceme se nad tím zamýšlet a snažit se to zlepšit, nebo je nám to doopravdy jedno?!

Zdeněk Ertl
Není nad pozitivní zprávy a dobré nápady

Není nad pozitivní zprávy a dobré nápady

Zdeněk Ertl 

10. května 2023
Jedním z charakteristických rysů současnosti je, řečeno sportovní terminologií, výrazná převaha špatných, negativních, smutných či katastrofických zpráv nad těmi dobrými, pozitivními, veselými či inspirujícími.

Nový fenomén esporty

Nový fenomén esporty

Zdeněk Ertl 

3. května 2023
Již téměř 14 miliard let se v celém vesmíru i na naší planetě všechno kolem nás neustále mění.

Také sport se vyvíjí podle potřeb společnosti

Také sport se vyvíjí podle potřeb společnosti

Zdeněk Ertl 

24. dubna 2023
Sport byl, je a vždycky bude významným společenským fenoménem. Jeho vývoj nelze oddělit od vývoje člověka a lidského společenství.

Jak je to s energií a prospěšností energetických nápojů pro děti?

Jak je to s energií a prospěšností energetických nápojů pro děti?

Zdeněk Ertl 

21. dubna 2023
V nedávné době jsem v našem mediálním prostoru zaznamenal diskuzi o kratomu (rozemleté listy rostliny Mitragyna speciosa) jehož užívání je ve velké části světa nelegální a zakázané (jihovýchodní Asie, Austrálie, Nový Zéland, Polsko…),

Proč se nestaráme o pitný režim našich dětí?

Proč se nestaráme o pitný režim našich dětí?

Zdeněk Ertl 

18. dubna 2023
Nedávno jsme se s kamarádem Václavem v televizi dívali na zajímavé tenisové utkání mužů.

Časy se mění…

Časy se mění…

Zdeněk Ertl 

21. března 2023
Dlouhodobě a pozitivně posedlý snahou vrátit do života našich dětí více přirozeného pohybu si průběžně vyhledávám různá související data.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
55%