Svátek má: Blanka

Komentáře

Zkrachovala vysoká škola v Kutné Hoře

Alespoň takovou zprávu přinesl server České televize: „Vysoká škola v Kutné Hoře kvůli dluhům zavřela“.

Vysoká škola politických a společenských věd v Kutné Hoře se dostala do závažných existenčních problémů. Národní akreditační úřad pro vysoké školy jí odebral akreditaci a škola je uzavřena. Tato vysoká škola se specializací na politické vědy vznikla před devatenácti lety. Nejprve měla sídlo v Kolíně a v roce 2015 se přestěhovala do Kutné Hory.

Tímto konstatováním Česká televize také své oznámení ukončila.

Konec jedné vysoké školy je sice smutnou zprávou, ale mnohem zajímavější je, kdo sedí v hlavní instituci, v akademické radě této vysoké školy, která řídí vědeckou a výzkumnou činnost.Instituce schvaluje klíčové dokumenty a dohlíží nad řádným akademickým rozvojem školy. Současně je poradním orgánem rektora, který členy akademické rady po předchozím souhlasu akademického senátu jmenuje. Tito lidé se pochopitelně také větší nebo menší měrou na krachu teto vysoké školy také podíleli. Pro zajímavost uvedu některé z nich: prof. PhDr. Petr Fiala, PhD., dále Mgr. et Bc. Vít Rakušan a konečně opora české vědy a výzkumu, další členka vlády, Helena Langšádlová. Ta je současně absolventkou této vysoké školy, která tedy se za asistence tří členů vlády včetně premiéra a vicepremiéra položila na lopatky.

A takhle probíhá všechno, na co současní vládní činitelé sáhnou. Bohužel ve větším rozsahu a místo milionů jsou ve hře stovky miliard.

A ještě to ukazuje druhý rys celé záležitosti, také typicky pro současnou společenskou situaci v naší zemi, že média, včetně veřejnoprávních, informují o celé věci tak nějak napůl. Vyhnou se smutnému konstatování, že v akademické radě této vysoké školy byli až dokonce tři členové vlády. Vlády, která tak ráda mluví o rozvoji vzdělání a pokroku v oblasti školství. Teď to předvedli v praxi. Stát se to ve Velké Británii, byla by to potrava pro bulvární i seriózní média aspoň na týden.

Jiří Paroubek

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
73%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%