Svátek má: Jiří

Regiony

Velikost textu:

Kroměříž si připomíná Karla Kryla netradiční expozicí

Kroměříž si připomíná Karla Kryla netradiční expozicí

Po několikaletých přípravách vzdává Kroměříž hold svému významnému rodákovi Karlu Krylovi.

Ilustrační foto
16.září 2014 - 09:01

Jeho osobnost se stala inspirací pro novou zážitkovou expozici, která zdůrazňuje osobité a nezaměnitelné Krylovo dílo plné radosti, vtipu a poetiky, ale zároveň plné vzdoru, smutku, sarkasmu a pozdějšího rozčarování z politického vývoje v České republice. Zlínské novinky informoval Mgr. Pavel Zrna, tiskový mluvčí města Kroměříž.

Rozmanité dílo básníka s kytarou je plné emocí a stejně taková je i jeho expozice v Kroměříži. Návštěvníci v ní nenajdou vitríny s muzejními artefakty ani Krylovy osobní předměty. Naopak, expozice je přímo vtáhne do Krylových myšlenek a jejím hlavním smyslem je vyvolávat pocity, prožitky a emoce. Poprvé se dveře Expozice Karla Kryla otevřou veřejnosti v pátek 12. září 2014 ve 14 hodin.

Expozice se nachází v přízemních prostorách Starého pivovaru v Prusinovského ulici. Suterén opravila radnice díky dotaci z Regionálního operačního programu Střední Morava za celkovou cenu 6,8 milionu korun, expoziční část v hodnotě 2,4 milionu korun vybudovala ze svého rozpočtu. 

„Město Kroměříž touto expozicí splácí svému rodákovi Karlu Krylovi dluh a současně ho tímto vítá zpět domů, do míst, kde začal svou životní pouť. V duchu jeho originální osobnosti, inspirováni jeho tvorbou naplněnou obrazností a citem nabízíme všem návštěvníkům jedinečnou příležitost objevit tvůrčí svět Karla Kryla. Věřím, že budou překvapeni a zasaženi silou expresivního přiblížení jeho poetiky i upřímné lidské snahy vyjádřit atmosféru své doby prostřednictvím písní a básní,“ uvedla starostka města Kroměříže Daniela Hebnarová.

Autorem grafického ztvárnění expozice je scénograf Ing. akad. arch. Jan Konečný CSc., podle něhož je smyslem expozice představit Karla Kryla nikoliv jako umělecko-politický fenomén, ale jako významnou komplexní osobnost naší kultury. „Koncept je založen na scénické podpoře emocionálního působení Krylova díla bez důrazu na časovou osu a faktografii jeho života. Výstava tedy není knihou, v níž je nutné listovat, ale sjednocující metaforickou scénou jeho děl.“

Slavnostního otevření expozice v pátek 12. září se zúčastní jak představitelé města, autor architektonického zpracování celé myšlenky a zástupci realizační firmy, tak i hudebníci, kteří připomenou tvorbu Karla Kryla i všeobecně hudbu 60. a 70. let, tedy období, kdy vznikaly nejvýznamnější Krylovy písně. Prostor bude představen veřejnosti a slavnostně uveden do provozu ve 14 hodin. Poté budou moci zájemci absolvovat první komentované prohlídky, v prvním patře Starého pivovaru zhlédnout dokument České televize „70 let do narození Karla Kryla“ nebo navštívit v Muzeu Kroměřížska výstavu Tiskařská rodina Krylů a Kroměříž. Program slavnostního odpoledne završí koncert, který se bude konat v sále Starého pivovaru od 19. hodiny. V něm vystoupí Oskar Petr, hudební seskupení Truet, které tvoří někteří hudebníci skupiny Petr Kalandra Memory Band, a kroměřížská kapela Jamtour. Hudebníci představí nejen nejznámější písně Karla Kryla, ale i vlastní tvorbu, skladby Petra Kalandry či kapely Marsyas a dalších. Koncert je pro všechny návštěvníky zdarma.

(ds, foto: arch.)