Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Technický jarmark pomůže deváťákům, kam po „základce“

Technický jarmark pomůže deváťákům, kam po „základce“

V rámci 3.ročníku Technického jarmarku ve Vsetíně, který zde zorganizovala Krajská hospodářská komora Zlínského kraje (KHK), se v pátek 20.října dvěma stovkám žáků osmých a devátých tříd vsetínských základních škol otevřelo několik místních firem. 

Ilustrační foto
23. října 2017 - 07:30

V jejich areálech se navíc prezentovaly také střední školy technického zaměření z regionu. Nejen vsetínské strojírenské firmy se v poslední době potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Proto se také prostřednictvím Technického jarmarku snaží atraktivní formou seznámit budoucí středoškoláky s pracovním prostředím ve svých výrobních prostorách a ukázat perspektivu řemesla do budoucnosti.

Technického jarmarku využily ke své prezentaci také střední školy, které budoucí techniky a řemeslníky připravují. Letošní deváťáci, kteří se už zanedlouho budou rozhodovat, co dále se svým životem, i osmáci, které toto rozhodování čeká příští rok, se tak mohli seznámit s nabídkou studia na hned několika středních školách.

„Studium technických a řemeslných oborů je náročné, ovšem pokud firma získá dobrého spolupracovníka, umí jej náležitě ocenit,“ zdůraznila dobrou perspektivu technicky zaměřených oborů ředitelka KHK Iveta Táborská.

Problematiku nedostatku kvalitních pracovníků ve strojírenství vnímá i starosta Jiří Růžička, který jarmarku poskytnul záštitu a sám se jej také zúčastnil.

„Velice vítám, že žáci základních škol mají při rozhodování o volbě svého budoucího povolání možnost vidět prakticky, jak vypadá výroba v jedné z největších firem na Vsetíně, ale i firmách dalších. Já jsem moc rád, že jsem si spolu s nimi mohl výrobu projít a jsem příjemně překvapen, jak je dobře zorganizovaná práce,“ uvedl při návštěvě společnosti WOCO STV starosta Růžička s tím, že velmi pozitivně vnímá i přidaný efekt této akce, kterým jsou prezentace jednotlivých středních škol přímo v areálech firem, kdy mají žáci možnost vznášet konkrétní dotazy a informovat se o možnostech studia.

Své areály zpřístupnily společnosti StimZet, ZV Nástroje, WOCO STV, Block a Kovar, v jejich areále se představily Střední průmyslová škola strojnická Vsetín, Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín, Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí a Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemeselRožnov pod Radhoštěm a Integrovaná střední škola – Centrum odborné přípravy Valašské Meziříčí. Žáci tak budou mít možnost vidět moderní technologie v praxi, práci konstruktérů, programátorů nebo operátorů výrobních linek, ukázky obrábění na moderních obráběcích strojích, počítačovou animaci obrábění – soustružení či se přesvědčit, co znamená budování firemní kultury, či společensky odpovědné firmy. Studenti a pedagogové ze středních škol zase seznámí s konkrétními studijními či učebními obory a odpoví na případné dotazy.


Pořádání Technického jarmarku na Vsetíně podpořil také Zlínský kraj a záštitu mu poskytla i poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová.

Pro Zlínskénovinky.cz Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí města Vsetín.

(lh,zlinskenovinky.cz,foto město Vsetín)