Svátek má: Zita

Regiony

Velikost textu:

Skončila další fáze opravy zámku Vsetín

Skončila další fáze opravy zámku Vsetín

Na bezmála 11 milionů korun přišla loňská fáze rekonstrukce zámku Vsetín.

Vsetínský zámek
29. ledna 2021 - 17:30

Památka spadající pod správu Muzea regionu Valašsko se může pochlubit opravenými vstupy do objektu, renovovanou zámeckou zdí a zbrusu novým zhášecím systémem ve věži. Akci financoval zřizovatel muzea Zlínský kraj.

Rekonstrukce zámku odstartovala již v roce 2014. První etapa si vyžádala náklady 35 milionů korun a kromě řady stavebních úprav přinesla i zbudování nových depozitářů, stálou expozici nebo výstavní a edukační prostory.

Druhá etapa je rozdělena do více samostatných fází. V roce 2019 jí otevřela repase všech 108 oken obvodového pláště zámku, která přišla na 3,64 milionu korun. „Čtyřicet procent pokryla evropská dotace z Operačního programu Životní prostředí, zbylých šedesát procent uhradil zřizovatel objektu Zlínský kraj,“ uvedl ředitel muzea Tomáš Vitásek.

Další fáze navázala loni v červnu a týkala se tří částí zámeckého komplexu. V parku proběhla renovace chátrající zdi, která se dočkala nové omítky, cihlové stříšky i speciálního systému odvlhčení. Opravou prošly i oba vstupy do objektu. Před tím hlavním vyrostlo nové pískovcové schodiště s bočními nájezdy z žulových kostek. „Odkrytí stávající dlažby odhalilo historický skvost nejspíše z 19. století, v podobě zachovalé štětové dlažby z kamenných oblázků vyskládaných do mozaiky. Nález zdokumentoval náš archeolog Samuel Španihel a před opětovným překrytím jsme ji pečlivě zakonzervovali,“ sdělil Vitásek. Součástí opravy vstupů byly i restaurátorské práce na pískovcových sloupech podepírajících balkóny.Loňskou fázi druhé etapy uzavřela instalace zhášecího systému v zámecké věži. Ten je zajímavý tím, že nepoužívá vodu, ale vodní mlhu. „Při požáru v zámecké věži mlha omezí plameny a umožní bezpečně evakuovat návštěvníky, než dorazí hasiči. Na druhou stranu v případě planého poplachu nedojde ke zbytečnému vytopení celé zámecké věže a poškození dalších historicky cenných částí zámku,“ vysvětlil výhody systému ředitel muzea. Do půdního prostoru vedle zámecké věže musela být instalovaná velká nádrž na vodu a nebylo jiné cesty, než jí tam dostat střechou za pomoci těžkotonážního jeřábu. Celou operaci si můžete prohlédnout prostřednictvím časosběrného videa na stránkách muzea.

Rekonstrukce zámku bude i nadále pokračovat. „V plánu je oprava vnější fasády, vybudování výtahu v atriu či rozsáhlá úprava zámeckého parku. Práce budou pokračovat podle toho, jak budeme úspěšní při získávání financí od zřizovatele nebo z dotačních zdrojů,“ nastínil Vitásek.

Zlínskénovinky.cz informoval Jiří Koňařík, tiskový mluvčí Muzea regionu Valašsko.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:muzeumregionuvalassko)