Svátek má: Milan

Byznys

Velikost textu:

Americký průmysl i maloobchod naznačí další expanzi ekonomiky

Americký průmysl i maloobchod naznačí další expanzi ekonomiky

Po včerejší smršti údajů o HDP z eurozóny i ze středoevropského regionu bude dnešek ve znamení amerických statistik.

Ilustrační foto
15. srpna 2018 - 09:45

Jak průmysl, tak maloobchod by měly ukázat na další postupný růst americké ekonomiky. Kalendář událostí v regionu je dnes úplně prázdný, sdělil analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Americká produktivita nebývale vzrostla

Britská inflace by se měla podle našeho odhadu udržet na 2,4 %. Její klesající trend totiž v červenci přerušily vyšší ceny energií. Rizikem dokonce je, že cenový růst byl ještě o desetinku procenta vyšší.

Údaje z americké ekonomiky ukáží, jestli se daňové škrty a napjatá situace na trhu práce podepsaly na zvyšujících se tržbách maloobchodníků. My očekáváme, že slušná dynamika této statistiky se přelila z druhého čtvrtletí i do toho třetího. Sledovat budeme zejména prodeje v kontrolní skupině. Celkové tržby pak budou ovlivněny propadem prodejů aut.

Po výkyvech z května a června by americká průmyslová produkce za červenec měla vykázat slušný růst. Naznačily to již údaje z trhu práce, když v průmysl nabral 37 tisíc nových pracovníků. Solidní formu americké ekonomiky ještě potvrdí čtvrtletní data o produktivitě. Ta podle našeho výpočtu vzrostla druhým nejvyšším tempem za poslední dva roky. Bohužel toto tempo se nám jeví jako neudržitelné a bude v dalších čtvrtletích korigovat. Vysoká produktivita má dokonce na svědomí krátkodobý pokles jednotkových nákladů práce.  

HDP eurozóny trochu silnější, zatímco průmysl nečekaně klesl

Ve včerejších dopoledních hodinách už to vypadalo, že euro bude posilovat. Napovídalo tomu i zklidnění situace v Turecku. Navíc i druhý odhad dynamiky HDP v eurozóně ve druhém čtvrtletí zaznamenal revizi o desetinu nahoru. To vše však euru nestačilo k tomu, aby své zisky udrželo a místo toho se odpoledne propadlo zpět pod hladinu 1,140 USD/EUR. Jeho oslabování pokračovalo i v průběhu asijské obchodní seance a dnes své evropské obchodování otevře blízko hladiny 1,133 USD/EUR.

Kalendář pro region nic nenabízí

Regionální kalendář dnes je úplně prázdný. Pokud se tedy nedočkáme nějaké nečekané domácí události, jako je třeba vystoupení člena bankoví rady ČNB, bude koruna pravděpodobně ve vleku globálních událost. Prim v poslední době hraje vývoj v Turecku. Tamní situace se může kdykoliv vyhrotit.  

Český HDP v Q2 zaostal za dynamikou zbytku regionu

Dynamika domácího hospodářství ve druhém čtvrtletí letošního roku neoslnila. Česká ekonomika zaostala za svými regionálními protějšky, když vykázala růst pouze o 0,5 % q/q, což představuje meziroční dynamiku 2,3 %. V České ekonomice se nedaří zvedat produktivita.

Koruna se včerejším špatným výsledkem domácí ekonomiky nenechala vykolejit. Ze svých slabších otevíracích hodnot v průběhu dne posílila. Chvíli se ocitnul pod úrovní 25,70 CZK/EUR, odpoledne se však pohybovala jeden haléř nad touto hodnotou a zde by podle všeho měla své dnešní obchodování také zahájit, doplnil Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.4
CEZ
540
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
822.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
901
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS CR
13680
O2 C.R.
227.5
UNIPETROL
382.5
VIG
588.5