Svátek má: Zita

Byznys

Velikost textu:

Asociace nábytkářů: Je ohrožena výroba nábytku za 3 miliardy Kč

Asociace nábytkářů: Je ohrožena výroba nábytku za 3 miliardy Kč

Čeští výrobci nábytku trpí nedostatkem dřeva s certifikací FSC. Je ohrožena výroba nábytku za 3 miliardy Kč a ohroženo je i na 2.000 pracovních míst. Na tuto skutečnost upozorňuje Asociace českých nábytkářů (AČN) a dokonce k tomu uspořádala ve Sněmovně seminář.

Nabytkářství patří k úspěšným oborům v Česku s péčí o svůj dorost
12.září 2017 - 14:31

Seminář "Řešení nedostatku dřeva FSC pro nábytkářský průmysl" se konal v úterý 12. září 2017 a byl pořádán hospodářským výborem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Čeští výrobci nábytku totiž opravdu  trpí nedostatkem dřeva s certifikací FSC, což znamená, že je ohrožena výroba nábytku za 3 miliardy Kč a ohroženo je i na 2.000 pracovních míst.

Proto Asociace českých nábytkářů apeluje na politiky i manažery společností, jež mají lesy ve vlastnictví, aby zajistili dostatek tuzemského dřeva na trhu s certifikací FSC.

V posledních letech zaznamenáváme sílící požadavky odběratelů nábytku na certifikaci FSC. Tímto certifikátem může být opatřen nábytek ze dřeva, které pochází z takto certifikovaných lesů, (případně se jedná o využití recyklátu). Výrobci nábytku v České republice potřebují pro výrobu nábytku dřevo s certifikací FSC. Jedná se nejenom o nábytek, ale i jiné výrobky ze dřeva nebo na bázi dřeva. Problémem je, že v České republice je FSC surovina na trhu nedostatková. Jediným řešením je tuzemská certifikace lesních ploch systémem FSC. To by umožnilo výrobu českého nábytku z domácího dřeva…

Dřevo je obnovitelná surovina a jeho význam roste. Za této situace se ovšem většina tuzemského dřeva vyváží nezpracovaná ve formě kulatiny. Oproti tomu musí čeští výrobci dřevo dovážet ze zahraničí. Dováží však dřevo certifikované v systému FSC. To je rozhodně negativní ekonomický faktor. Důležitým odběratelem českých výrobců nábytku, který si vytyčil za cíl prodávat výrobky výhradně s označením FSC, je nadnárodní a celosvětový řetězec IKEA. Jsou to ovšem zákazníci IKEA po celém světě, kteří žádají šetrný přístup vůči životnímu prostředí. IKEA v tomto případě zvolila certifikaci FSC, která celosvětově zaručuje šetrný přístup ke dřevu jako hlavní surovině pro výrobu nábytku.


V České republice je několik dodavatelů IKEA. Sortiment IKEA je určen širokým masám. Nabídka se skládá z cenově dostupného nábytku a doplňků. Jedná se samozřejmě o velké objemy výroby a tomu musí být technologie dodavatelů IKEA uzpůsobené. V tomto směru nelze výrobu pro IKEA nahradit jiným odběratelem. V řadě pohledů se jedná o technologickou špičku ve výrobě nábytku, včetně používání robotů a vyspělých výrobních softwarů, které propojují celý dodavatelsko-odběratelský řetězec.

Ocenění pro nábytek PLAN designérů Borise Klimka a Lenky Damové

Podle kvalifikovaného odhadu Asociace českých nábytkářů je v dodavatelském řetězci výroby nábytku pro společnost IKEA vytvářen obrat přesahující 3 miliardy Kč ročně. Jedná se o přibližně 2.000 pracovních míst a přibližně dalších 2.000 pracovních míst může být v dodavatelském průmyslu a službách přímo navázaných na tyto dodavatele. Pokud by u nás v dohledné době nebyla zavedena certifikace FSC, může být tento obrat a okolo 4.000 pracovních míst vážně ohroženo! A to zejména pracovních míst v odlehlých oblastech naší země.

(ps, AČN,  Prvnizpravy.cz, foto: ps)Kurzy

1 $ USD 21.76  Kč
1 € EUR 26.10  Kč
1 £ GBP 29.41  Kč
1 CHF CHF 22.60  Kč
100 руб RUB 37.40  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
89
ČEZ
436
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
945
FORTUNA
145.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
980
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
1003
PHILIP MORRIS ČR
15806
O2 C.R.
274
UNIPETROL
342
VIG
647.1