Svátek má: Milada

Byznys

Velikost textu:

Bureš: HDP klesá, vstupuje Česko do recese?

Bureš: HDP klesá, vstupuje Česko do recese?

HDP v Česku podle očekávání ve třetím kvartále pokleslo, a to o 0,4 % mezikvartálně. Je to sice o něco méně, než jsme původně očekávali my, ale celkový obrázek zůstává stejný - Česko s vysokou pravděpodobností třetím kvartálem 2022 vstupuje na hranu nové recese.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
2. listopadu 2022 - 10:40

HDP pokleslo zejména kvůli spotřebě domácností, která sice nominálně roste, reálně však české domácnosti dál viditelně spoří, komentuje Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

V komentáři k předběžnému odhadu HDP Český statistický úřad uvedl, že spotřeba klesala již čtvrtým kvartálem v řadě. To se projevilo v nižším výkonu odvětví navázaných na domácí poptávku - pohostinství a hoteliérství, obchod, doprava, ale i stavebnictví. Naopak průmysl a s ním spojený zahraniční obchod, které byly v posledních kvartálech spíše přítěží, se začínají pozvolna stavět na nohy. Prudký propad říjnových nákupních manažerů v průmyslu (nejníže od května 2020) však ukazuje, že situace v řadě průmyslových odvětví s blížící se zimou a zdražujícími se energiemi zůstává vážná.Přes kosmeticky lepší výsledek předběžného odhadu HDP za třetí kvartál dál očekáváme, že nová čísla potvrdí v Česku start recese. Ta v našem základním scénáři potrvá tři kvartály v řadě (Q3 2022 - Q1 2023) a oproti pandemické recesi nemusí být tak hluboká (za předpokladu fyzického dostatku plynu během zimy). Na druhou stranu po ní nebude rozhodně následovat tak výrazné oživení, jako po pandemii, ale spíše velmi opatrný “rozjezd” českého hospodářství (HDP v roce 2023 poroste pouze 0,8 %). Jednak proto, že zásah do reálných příjmů a úspor domácností bude trvalý, a domácí poptávka bude reagovat na problémy na straně nabídky trvalejším útlumem. Současně proto, že nejen v Česku, ale v celém vyspělém světě v tuto chvíli není prostor přijímat tak výrazné stimulační balíčky na podporu ekonomiky a recese povede tím pádem i k nárůstu nezaměstnanosti.

 
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.,graf:PatriaFinance)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
575
ČEZ
933
ERSTE GROUP BANK A
831
KOFOLA CS
254
KOMERČNÍ BANKA
735
MONETA MONEY BANK
82.8
PHILIP MORRIS ČR A
16900
PHOTON ENERGY
66.2
PILULKA LÉKÁRNY
740
VIG
594
GEN DIGITAL
483