Svátek má: Alexandra

Byznys

Velikost textu:

Český běžný účet opět vykáže solidní přebytek

Český běžný účet opět vykáže solidní přebytek

I dnes budou vývoji na globálních trzích dominovat zprávy z geopolitiky. Kalendář ekonomických údajů je totiž poloprázdný.

Ilustrační foto
13. dubna 2018 - 09:45

Už ráno byla zveřejněna revize březnové německé inflace, jediný zásadní páteční indikátor. Na domácím trhu se dočkáme únorového běžného účtu, který by měl opět vykázat slušný přebytek díky stále silné poptávce po českých vývozech, sděil Marek Dřímal, analytik Komerční banky.

Německá inflace v březnu zrychlila

Růst cen v Německu za březen byl potvrzen na 1,5 % y/y. Inflace tak zrychlila z únorového lokálního dna 1,2 % y/y. V dalších měsících by se měla udržet kolem současných úrovní mírně pod cílem ECB.

Náladě na trzích prospěl pokles nervozity

Světové trhy včera podpořil pokles nervozity ohledně Sýrie i obchodních válek. Prezident Trump naznačil, že probíhají jednání mezi USA a asijskými zeměmi a že USA by mohly znovu vstoupit do pacifické zóny volného obchodu. Dolar na tyto zprávy zareagoval posílením vůči euru o třetinu procenta.

Čekáme solidní data z ekonomiky, především o maloobchodu

Český běžný účet zahájil letošní rok výrazným přebytkem a podobně příznivou bilanci očekáváme za únor. Poptávka po českém zboží a službách je nadále silná, nicméně růst mezd a investic zvyšuje také dovozy. Za celý rok by měl běžný účet vykázat podle naší prognózy kladnou bilanci 1,1 % HDP, tedy stejně jako loni. Nadále by tak měl podporovat posilování koruny.

Naopak v Polsku očekáváme schodek únorového běžného účtu po výrazném lednovém přebytku, kterému pomohl příliv evropských fondů.

Koruna se krátce podívala pod 25,30 CZK/EUR

Koruna včera příjemně překvapila, když vůči euru krátce posílila pod úroveň 25,30 CZK/EUR. Na této hranici přitom i uzavřela. Česká měna je tak nejsilnější od začátku února. Zdá se, že mezi investory včera převážili ti, kteří věří v pokračující zvyšování úrokových sazeb ČNB a tak i zvyšující se atraktivitu koruny. Velmi silné fundamenty české ekonomiky potvrdila i konečná dohoda mezi Škoda Auto a odbory ohledně letošního 12% růstu tarifních mezd, dodal Marek Dřímal.

(md, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.5
CEZ
537
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
951.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
905.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
760
PHILIP MORRIS CR
13960
O2 C.R.
248.5
UNIPETROL
382.5
VIG
650