Svátek má: Emil

Byznys

Velikost textu:

Hurikány na akciové trhy výrazný vliv neměly, pojišťovny budou zasaženy

Hurikány na akciové trhy výrazný vliv neměly, pojišťovny budou zasaženy

O víkendu dorazil na Floridu hurikán Irma, který by mohl být jedním z nejhorších v historii. Škody se odhadují v řádu 200 mld. USD.

Ilustrační foto
11.září 2017 - 09:30

Přestože historicky hurikány neměly výrazný dlouhotrvající vliv na akciové trhy, lze očekávat, že pojišťovny a zajišťovny budou mezi zasaženými sektory. Cestovní ruch a především pak zisky operátorů velkých výletních lodí a zábavních parků budou ohroženy. Naopak řetězce hobby marketů jako Home Depot nebo Lowe's mohou profitovat z následné potřeby obnovy poničených nemovitostí. Potřeba obnovy by mohla podpořit celkově stavební sektor a především jeho část zaměřenou na obnovu infrastruktury. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Richard Miřátský, analytik Komerční banky.


Philip Morris ČR
Společnost začala na českém trhu nabízet zařízení IQOS, v němž tabáková náplň nehoří, ale jen se zahřívá . Zařízení společnost prodává za zaváděcí cenu 1800 korun a krabička dvaceti speciálních cigaret stojí 100 korun. Výrobek zatím nepodléhá na rozdíl od klasických cigaret spotřební dani.

Náměstkyně ministra financí potvrdila, že na přípravě potřebné novely zákona o spotřební dani se pracuje, nicméně její příprava a schválení potrvá nejméně do ledna 2019. Mluvčí ministerstva zdravotnictví potvrdil, že na zařízení IQOS, které cigarety nepálí, ale pouze zahřívá, bude z hlediska legislativy nahlíženo stejně jako na elektronické cigarety. Kouřit se zařízením tak bude možné v restauracích, barech i kavárnách. Na některých provozovnách se již objevují samolepky informující, že používání IQOS je zde povoleno.

Ze striktně ekonomického hlediska vyznívají pro společnost obě zprávy pozitivně. Mohou podpořit rozšíření nového produktu společnosti a poskytnout dodatečné zdroje pro lepší pokrytí zaváděcích nákladů. Zprávy by tak mohly přinést další růstový impulz akciím společnosti, které od začátku roku zpevnily již o více jak 20 %.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)