Svátek má: Romana

Byznys

Velikost textu:

Maloobchodní tržby rostly nejrychleji v tomto roce

Maloobchodní tržby rostly nejrychleji v tomto roce

Maloobchodním tržbám se i nadále daří, když ve srovnání s loňským zářím vykázaly růst o 7,3 %. K lepšímu výsledku však dopomohl mimo jiné i meziroční výhoda dvou pracovních dní.

Ilustrační foto
7. listopadu 2019 - 09:50

Po očištění o tyto vlivy dosáhl růst 5,1 %. V obou případech se jedná o nejrychlejší tempo v tomto roce. Meziměsíčně vzrostly očištěné tržby pouze o 0,7 %. I tak ale lze hovořit o velmi úspěšném měsíci, uvedl František Táborský, analytik Komerční banky.

Již tradičně se nejlépe dařilo internetovým obchodům, kde tržby v meziročním srovnání vzrostly o necelých 26 %. I nadále tak roste i jejich podíl na celkových maloobchodních tržbách, který už dosahuje více než 10 %. Dvouciferným tempem rostly také prodeje elektroniky, léků či potřeb pro domácnosti. Celkově však vzrostly prodeje ve všech kategoriích.

Meziroční dvouciferný růst prodejů se týká i automobilového sektoru. Úspěšný měsíc již naznačovala statistika z průmyslu či zahraničního obchodu a maloobchodní tržby tak jen potvrdily oživení v klíčovém sektoru tuzemské ekonomiky. Na druhou stranu některé statistiky z automobilového sektoru ukazují opačný trend. Například registrace nových osobních automobilů jsou za prvních deset měsíců nižší oproti předchozímu roku a útlum výroby již ohlásila jedna z hlavních tuzemských automobilek.

Vyhlídky pro český maloobchod jsou poměrně dobré i pro nejbližší měsíce. Reálné příjmy domácností rostou, což bude vidět i na tržbách maloobchodníků. Zároveň se ale stále více hovoří o zpomalování domácí ekonomiky vlivem vývoje v zahraničí, což se odráží i v klesající důvěře domácností a v tom, že si domácnosti začínají vytvářet opatrnostní úspory. V letošním roce by si maloobchodníci měli polepšit ještě o 5,2 %. V příštím roce se ale domníváme, že růst jejich tržeb bude ve srovnání s letošním rokem zhruba poloviční, s tím jak zpomalí i růst mezd, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
102.4
ČEZ
513
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
849.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
782.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
720
PHILIP MORRIS ČR
14280
O2 C.R.
228
UNIPETROL
382.5
VIG
639