Svátek má: Ambrož|Benjamín

Byznys

Velikost textu:

Průmysl v eurozóně vstupuje do recese

Průmysl v eurozóně vstupuje do recese

Inflace včetně její jádrové složky v USA v říjnu lehce zrychlila, za čímž však stojí spíše jednorázové vlivy.

Ilustrační foto
13. listopadu 2019 - 09:45

Průmyslová produkce v eurozóně meziměsíčně stagnovala, za celé čtvrtletí se však dostává do technické recese. Regionální kalendář nepřinese nic zásadního, sdělil František Táborský, analytik komerční banky.

Americká inflace lehce zrychlila

Na základě doposud zveřejněných statistik průmyslové výroby očekáváme, že celková produkce v eurozóně v září zůstala beze změny oproti předchozímu měsíci. Nižší výrobu zaznamenalo Německo, Španělsko a Portugalsko. Naopak si polepšila Francie a Irsko. Pokud se naplní naše prognóza, průmyslová produkce v eurozóně se oficiálně dostane do technické recese. Mezi hlavními důvody vidíme slabší zahraniční poptávku, problémy v automobilovém průmyslu a zhoršení sentimentu kvůli obchodním válkám.

Americká inflace podle nás v říjnu lehce zrychlila včetně své jádrové složky. Očekáváme, že zlevnilo zboží vlivem kurzových pohybů, zatímco růst cen služeb zůstává stabilní. Hlavním tahounem však bylo zavedení limitu na ceny plynu a elektřiny u některých dodavatelů. Ten platí od začátku října a snižuje ceny o 6 %, což samo o sobě vytváří příspěvek do inflace -0,27 pb.

Zlepšení sentimentu v Německu

Relativně nudnou včerejší obchodní seanci se pokusil narušit předstihový ZEW očekávání investorů, který výrazně překonal očekávání trhu, když vzrostl o více než dvacet bodů. Takových úrovní dosahoval naposled v květnu tohoto roku. Podle očekávání za zlepšením sentimentu stojí odklad odchodu Velké Británie z Evropské unie a pozitivní vývoj v obchodních jednáních mezi USA a Čínou.

Koruna zůstává v klidu   

Ani dnes korunu a zbytek regionu nic nedonutilo k výraznějšímu pohybu. Tuzemská měna se nadále pohybuje jen lehce nad úrovní 25,50 za euro, kde se s menšími výkyvy drží téměř dva týdny. Po nedávném oslabení se ustálil i maďarský forint a to na úrovni 331,20 HUF/EUR, zatímco polský zlotý jen mírně oslabuje a v současnosti se obchoduje na úrovni 4,28 PLN/EUR, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.6
ČEZ
503.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
829
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
799.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS ČR
14520
O2 C.R.
234
UNIPETROL
382.5
VIG
637.5