Svátek má: Brigita

Byznys

Velikost textu:

Výroba automobilů vytáhne americkou průmyslovou produkci nahoru

Výroba automobilů vytáhne americkou průmyslovou produkci nahoru

K růstu amerického průmyslu v srpnu pravděpodobně výrazněji přispěla výroba automobilů. Tu už méně sužují problémy se subdodávkami, a tak opět nabírá na tempu.

Ilustrační foto
15. září 2021 - 09:30

Dobrých výsledků zřejmě dosáhne i průmyslová výroba v eurozóně. Ta sice v červenci ožila, v následujících měsících jí ale opět negativně ovlivní potíže se subdodávkami. Ty by měly pomalu odeznívat až v závěrečném čtvrtletí letošního roku, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Evropský průmysl v červenci zrychlil

Americký index ISM se stále nachází poblíž nejvyšších úrovní od roku 2004 a naznačuje tak, že průmyslová produkce dále poroste. Ta v červenci díky 11 % nárůstu výroby automobilů meziměsíčně přidala 0,9 %. Počet zaměstnanců v automobilovém průmyslu v srpnu vzrostl o 28 tisíc, což naznačuje, že výroba v této oblasti dále nabírá na obrátkách. Problémy se subdodávkami jsou již menší, takže předpokládáme, že výroba automobilů vzrostla meziměsíčně o další 4 %. To by mělo přispět k růstu srpnové průmyslové výroby o 0,7 % m/m. Na předkrizových úrovních se zřejmě udrží i srpnové využití kapacit.

Průmyslová produkce v červenci zřejmě výrazněji poskočila i v eurozóně. Podle již zveřejněných dat pro velké národní ekonomiky průmysl za celou eurozónu meziměsíčně vzrostl o 1,3 % m/m, což by znamenalo, že se jeho výstup nachází 1 % pod průměrem z roku 2019. Celkově tak stále výrazně zaostává za předstihovými indikátory, které se pohybují poblíž historických maxim. To může být dáno jednak rozdílnou skladbou průzkumů a indikátoru průmyslové produkce, jednak pokračujícími potížemi se subdodávkami, na které si stěžuje 38 % dotázaných firem, v Německu dokonce 71 %, přičemž nejvíce trpí automobilový sektor. Problémy se subdodávkami by měly podle našeho názoru začít odeznívat v závěrečném čtvrtletí letošního roku. Plné objednávkové knihy však naznačují, že po slabém výstupu v Q3 by měla průmyslová produkce v Q4 výrazně růst.



Regionální měny včera mírně posilovaly         

Domácí měna toho včera mnoho nepředvedla. Po celý den se držela v úzkém pásmu 25,35-25,40 CZK/EUR. Na silnější úrovně jí nepomohl ani rozhovor člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy pro iRozhlas.cz. V něm V. Benda uvedl, že prognóza centrální banky ukazuje, že je třeba zvyšovat úrokové sazby poměrně svižně. Z toho plyne, že velmi pravděpodobně může na některém příštím měnově-politickém jednání ČNB převážit názor pro vyšší zvýšení úrokových sazeb než o klasických 25 bazických bodů, dodal. Připomenul, že česká inflace zůstává zvýšená již třetí rok v řadě. O to důraznější zpřísňování měnové politiky přes zvyšování sazeb musí podle jeho názoru být. Koruna však na zveřejněný rozhovor nijak nereagovala. Zvýšení o 50 bb na zářijovém zasedání mají finanční trhy již ve svých cenách plně zahrnuté, takže pro ně vyjádření V. Bendy nepředstavovalo žádné překvapení. Ostatní regionální měny tendovaly spíše k posilování, výrazných zisků ale nedosáhly. Polský zlotý skončil o 0,1 % silnější na úrovni 4,546 PLN/EUR, maďarský forint pak zůstal beze změny na 349,8 HUF/EUR.

Inflace ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostla o 0,3 %, meziročně se snížila o jednu desetinu na 5,3 %, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Ceny ojetých automobilů, které v několika předchozích měsících byly v USA výrazným zdrojem inflačních tlaků, začaly již mírně klesat. Poklesem překvapila i jádrová inflace, která se dostala z předchozích 4,3 % na 4,0 %. Dolar na tuto informaci reagoval oslabením na 1,184 USD/EUR. Své ztráty ale vzápětí zkorigoval, a to směrem k úrovním 1,182 USD/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)



Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
752
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
989.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
875.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR
15760
O2 C.R.
255
UNIPETROL
382.5
VIG
669