Svátek má: Bohumil

Domácí

Velikost textu:

Ekologické obci Hostětín přispěje kraj na pořízení nakladače na štěpku

Ekologické obci Hostětín přispěje kraj na pořízení nakladače na štěpku

Rada Zlínského kraje podpořila žádost obce Hostětín o poskytnutí individuální dotace ve výši 600 tisíc korun na nákup nového smykového nakladače.

Ilustrační foto
1. června 2023 - 07:30

Nový elektrický stroj využije obecní výtopna k přepravě dřevní štěpky. Nahradí 42 let staré zařízení zničené požárem. Obec je známá díky řadě svých ekologických projektů.
 
Částkou 600 tisíc korun přispěje Zlínský kraj obci Hostětín, známé svými ekologickými projekty, na nákup nového elektrického smykového nakladače. Ten bude sloužit v místní výtopně, která využívá k výrobě tepla dřevní štěpku, tedy odpad z okolních pil a lesů. Výtopna teplem vyrobeným technologií šetrnou k životnímu prostředí zásobuje téměř celou obec už od roku 2000.

„Hostětín je v celé zemi známý velkým množstvím ekologických projektů. Obec je skvělým příkladem, že využívání místních zdrojů, obnovitelných energetických surovin, technologií šetrných k životnímu prostředí a snaha o udržitelnost na lokální úrovni jsou možné. Svými aktivitami dělá Zlínskému kraji dobrou vizitku i za jeho hranicemi. Podpora Zlínského kraje je zde zcela na místě,“ říká Lubomír Traub, náměstek hejtmana pro strategický rozvoj, územní plán, dotace a cestovní ruch.Původní, 42 let starý nakladač, byl zničen požárem. Příspěvek využije obec na nákup nového, elektrického nakladače, který je nezbytný k přesunu dřevní štěpky na pásové dopravníky v kotelně. Cena nového stroje činí bezmála 2,5 milionu korun, což by pro obec velikosti Hostětína znamenalo velmi významný zásah do rozpočtu. Obec proto požádala o finanční podporu Zlínský kraj.

Žádost nyní zamíří ke schválení na nejbližší jednání Zastupitelstva Zlínského kraje.

Zlínskénovinky.cz informovala Soňa Ličková, tisková mluvčí Zlínského kraje.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:arch.)
Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%