Svátek má: Darina

Politika

Velikost textu:

Ale fuj. Dvojí kvalitu mají krmiva i pro české pejsky a kočičky

Ale fuj. Dvojí kvalitu mají krmiva i pro české pejsky a kočičky

V Česku začala působit evropská iniciativa, která je zaměřena na potírání podvodných inzerátů množitelů a překupníků zvířat. Iniciátoři iniciativu představili na setkání s europoslancem Pavlem Pocem a europoslankyní Ditou Charanzovou. Prvnizprávy.cz se na místě děje zeptaly i na dvojí kvalitu krmiv pro zvířata.

Pes pivař má alespoň jistotu, že není šizený. Piva se zatím nešidí
17. května 2019 - 08:20

Nejdříve se mluvilo o podvodech se zvířaty. Podle zástupců neziskové organizace Animal Eye se totiž každý den objeví v internetových inzerátech v Evropě nabídka na 270 000 psů a 68 000 koček. Většina prodejů se přitom uskutečňuje v anonymním internetovém prostředí bez regulace. Toho podle zástupců iniciativy využívají překupníci v rámci svých systémů množíren a distribučních sítí. Nelegální obchod se zvířaty je podle statistik třetí nejlukrativnější ilegální činností v Evropě, hned po obchodu se zbraněmi a drogami.

Cílem iniciativy je proto monitorování podezřelých inzerátů a ve spolupráci s veřejnou správou a provozovateli inzertních portálů také nastavení pravidel pro inzerci zvířat.

Podle průzkumu Evropské aliance pro psy a kočky má dostatečné informace o zdravotním stavu a chovatelském prostředí zvířete pouze 20 procent kupujících. Podvodné nabídky se vyznačují například klamavými nebo anonymními kontaktními údaji, fiktivními či ilustračními fotkami zvířat a nepravdivými informacemi.

Iniciativa chce proto do Česka převzít pravidla, které už fungují v zahraničí, jako povinné zveřejnění fotky nabízeného zvířete v inzerátu nebo potvrzení o jeho původu. Kontrola by se měla zaměřit také na opakované inzeráty.

Poslanecká sněmovna v současnosti řeší novelu veterinárního zákona, jejímž hlavním cílem je potlačit nelegální a neetické obchodování se psy z množíren. Chovy se třemi a více fenami budou povinně registrované u krajských veterinárních správ. Inspektoři tak budou mít lepší přehled o chovech. Ministerstvo zemědělství chystá také novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Navrhuje v ní například zavést evidenční list vrhu štěňat, který by byl chovatel povinen uchovávat.

Ochráncům zvířat dal za pravdu také český europoslanec, lídr kandidátky za ČSSD Pavel Poc, který dlouhodobě nabádá Evropskou komisi i členské země ke koordinovanějšímu přístupu a poukazuje na nutnost jednotného evropského řešení.

"Nelegální množírny psů a koček a obchod s nimi jsou závažným problémem, který nelze vyřešit jen změnou zákonů u nás v ČR nebo přísnějšími kontrolami. Jedná se přesně o ten druh problému, který se musí řešit jednotně na úrovni EU. Příčinu je třeba hledat na straně zákazníka, ale i u skutečnosti, že neexistuje legislativa, kterou by nebylo možné zneužít nebo obejít. Iniciativu EU PAAG v České republice jednoznačně podporuji a pevně věřím, že se brzy podaří doplnit ji vhodnými unijními pravidly,“ má jasno  Poc.

Spolu s kolegy z Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), kde je místopředsedou, navrhl europoslanec již před časem několik změn, se kterými se chtějí obrátit na Evropskou komisi i členské země. Kromě posílení práv spotřebitelů při nákupu zvířat napříč EU mezi ně patří například požadavek na vznik jednotného unijního systému identifikace a registrace zvířat a přijetí celoevropského Akčního plánu boje proti nelegálnímu obchodu.


Iniciativu EU PAAG v České republice podporuje také lídryně evropské kandidátky za Hnutí ANO Dita Charanzová.

"Špinavý obchod s domácími mazlíčky nemá v civilizovaném světě co dělat. Množství nabízených zvířat, u nichž je důvod se obávat, že pochází z nelegálních množíren, je děsivý. Když dokážeme regulovat prodej zboží, měli bychom to stejně dobře umět, i pokud jde o živé tvory. Nejde jen o problém Česka, černý obchod se zvířaty kvete napříč Evropou, proto je nutné hledat celoevropské řešení, které se bude zabývat i prodejem mezi jednotlivými členskými státy,“ řekla  Dita Charanzová, místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele (IMCO) v Evropském parlamentu, která je stejně jako Pavel Poc připravena v novém volebním období přimět Evropskou komisi a členské státy k daleko většímu úsilí v této oblasti.


Pfrvnizpravy.cz byly na místě děje ...


Snímek je ze setkání iniciátorů iniciativy proti množitelům a překupníkům zvířat se zástupci médií

Společná fotografie europoslanců Pavla Poce s Ditou Charanzovou do mobilu

Účastníci tiskové konference Společná fotografie europoslanců Pavel Poc s Ditou Charanzovou

Europoslanci s iniciátorkami iniciativy Animal Eye


Pak padla otázka ke dvojím kvalitám krmiv pro české pejsky a kočičky.

"Ano, musím bohužel odpovědět kladně. I v tomto případě se podobné případy objevují. Posílám odkaz na rozdílné krmivo PURINA, zachycené dTestem v roce 2016. Výrobci prostě nemohou odolat pokušení si zvýšit marže na úkor spotřebitelů na trhu, kde jsou nižší nároky na kvalitu nebo není dostatečný dohled," sdělil pro Prvnizpravy.cz europoslanec Pavel Poc.

Nutno dodat, že dvojí kvalita byla prokázaná nejenom u potravin, ale i prášků na praní a dalších výrobků.

(ps, animaleye.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)