Svátek má: Slavomír

Politika

Velikost textu:

Miloslav Ransdorf rozdával druhým – mnohdy i na úkor sebe samého

Miloslav Ransdorf rozdával druhým – mnohdy i na úkor sebe samého

Spolek Vzdělávací centrum a knihovna Miloslava Ransdorfa zahájil třetí únorovou středu ve stejný den  nedožitých 64. narozenin Miloslava Ransdorfa, oficiálně činnost.

Aneta Ransdorfová, její babička, Helena Suchá a Vlasta Ransdorfová
16.únor 2017 - 21:21

"Jde o unikátní projekt zpřístupnění  knih v šestnácti jazycích, které  europoslanec nashromáždil během svého života. Knihy jsou zatím v krabicích a čekají pořízení anotací a na zařazení do polic," řekla k plánovaným  aktivitám  knihovny  její  ředitelka dřívější Ransdorfova asistentka Helena Suchá.

Před rokem zemřel Miloslav Ransdorf, který názory děsil hlupáky
 

Ve správní radě totiž kromě ní je ekonomka Ilona Švihlíková, Zdeněk Zbořil, Ransdorfova dcera Aneta Ransdorfová, předseda odborné historické komise  Jiří Malínský, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a spisovatelka Lenka Procházková. Předsedou vědecké rady je místopředseda KSČM Josef Skála a patronem knihovny je pak  Ransdorfův nástupce v Bruselu  europoslanec KSČM Jaromír Kohlíček.

50 tisíc Ransdorfových knih v 16 různých jazycích

V knihovně bude 50 tisíc Ransdorfových knih v 16 různých jazycích. Lidé, kteří ji budou využívat, budou moci číst knihy ve studovně, ale  půjčovat si je domů nebude možné, protože některé z nich jsou velmi cenné a jedná se někdy prý i o jediný výtisk, který je  v Evropě. Dále budou přístupné Ransdorfovy rukopisy, výstřižky, poznámky, knihy, které Ransdorf napsal. Dále i jeho trilogie, která nestihla vyjít.


Podle Heleny Suché by se knihovna chtěla zařadit mezi prestižní evropské knihovny. Ransdorfovo poselství je dle ní velmi silné, on sám velkou část  prožil s knihami.

"Jeho sokové se jeho velikosti báli," řekla Helana Suchá.

"Byl to člověk, který se rozdával druhým – mnohdy i na úkor sebe samého,“ řekla ještě a poznamenala, že  vedení KSČM výslovně odmítlo, aby  knihovna sídlila v budově sídla strany, neboť KSČM už má knihovnu pojmenovanou po otci zakladateli KSČ Šmeralovi. Knihovna bývalého europoslance  proto  prozatím sídlí v Praze v Nuslích, ale očekává se, že bude mít i pobočku v Brně.

Při otevření knihovny bylo místopředsedou KSČM Josefem  Skálou upřesněno, že aktuální pronájem je zdarma a jedním dechem dodal, že je nakonec dobře, že mimo stranickou půdu, aby nemohla být obviňována z politikaření. "Je sice  levicová, ale nadstranická," dodal.

Jaký je jízdní řád knihovny?


První rok bude instituce především knihy evidovat a anotovat. Spolek  chce financovat svou činnost z příspěvků členů spolku, sponzorských darů, veřejných sbírek, dotací či grantů. Spolek plánuje i veřejné debaty. 

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)