Svátek má: Milan

Politika

Velikost textu:

Nedal si kandidát na senátora na Ostravsku Paroubek polibek smrti?

Nedal si kandidát na senátora na Ostravsku Paroubek polibek smrti?

"Jsem – a je to dobře známo – od dětství fanouškem pražské Slávie," napsal na web Jiří Paroubek, když jej nadzvedly určité události, které se seběhly během odvetného utkání kvalifikace Ligy mistrů Kyjev - Slavia. Nepoškodí ten názor Paroubka, který kandiduje na senátora na Ostravsku?

Obrázek z fotbalového utkání Slavia - Kyjev
17. srpna 2018 - 08:23

"A protože jsem zažil mnohé vzestupy a pády tohoto klubu a jeho balancování až na samé hranici existence v roce 1963, může mě už jen málo věcí překvapit. To, že za starého režimu nebyla Slávia zrovna v oblibě fotbalového svazu a jeho komunistických funkcionářů, se dá pochopit. Byl to pro ně klub prezidenta Beneše," připomíná známý politik.

"Zejména v utkáních se Spartou a především s Duklou musela tehdy počítat s jistou a jaksi samozřejmou nepřízní rozhodčích, která pochopitelně ovlivnila průběh mnoha zápasů. Zhruba ve druhé polovině 90. let, poté co se objevila po sametové revoluci nová generace českých rozhodčích i nových fotbalových funkcionářů, se Slávia z tohoto klinče, pro ni nepříznivého rozhodování fotbalových arbitrů, vymanila. Nechci se ale věnovat české lize, která je případem sama od sebe," dodal bývalý premiér."Všichni jsme měli možnost v úterý večer vidět souboj Slávie s Dynamem Kyjev o postup ve fotbalové lize mistrů. Možná je pravdou, že vedoucí funkcionáři Slávie mohli udržet po skončení druhého zápasu s Dynamem Kyjev emoce více na uzdě. Ale v zásadě přece řekli pravdu. Slávii byl upřen regulérní gól a trapně si vymýšlet, že vlastně jiný hráč nežli střílející Tecl byl v ofsajdu a fauloval, je v zásadě ubohé. Pokud by tento gól byl uznán, byl by průběh zápasu Slávie v Kyjevě jiný," soudí Jiří Paroubek.

"Ale jiný mohl být také výsledek zápasu, kdyby v 74.  minutě nebyl uznán Ukrajincům gól, který padl z evidentního ofsajdu. Nechápu českou fotbalovou asociaci, pokud se de facto úplně distancuje od názorů Slávie. Při tom je evidentní, že ukrajinská fotbalová diplomacie je prostě vlivná a ovlivňování rozhodčích není ničím, co by mě u ní mělo příliš překvapovat," míní Paroubek.

"Spíš je to smutná vizitka pro českou fotbalovou asociaci, že podivní bratři z Kyjeva vytvářejí pro svůj tým takové podmínky, kdy v utkání vyrovnaných soupeřů prostě vítězí. Tím nechci hovořit otevřeně o korupci a ovlivňování rozhodčích financemi. Ale přeci jsou i jiné možnosti, aby rozhodčí byli zainteresování odevzdat pro kyjevský tým určitá procenta podpory, která ovšem v celkovém součtu ve vyrovnaném utkání rozhodují," konstatuje Jiří Paroubek.

(ps, Vaševěc.cz, Prvnizpravy.cz, foto:ps)