Svátek má: Alexandra

Politika

Velikost textu:

Pražané, říkejme pražské kartě lítačka prostě ... Adriana

Pražané, říkejme pražské kartě lítačka prostě ...  Adriana

Adrianě Krnáčové, primátorce hlavního města Prahy nelze upřít jedno prvenství. Je první ženou, která je v čele metropole, ale v této roli už nechce pokračovat.

Kachna a ještě tomu na neděli
15. dubna 2018 - 08:13

Děvče se slovenskými kořeny to mezi protřelými  pražskými úředníky a regionálními politiky neměla a nemá snadné. Při jejím nástupu nebyl v provozu komplex tunelů Blanka a karta Opencard působila coby houba vysávající z pražské pokladny neskutečné příděly peněz na fungování této předražené karty. A to nebylo všechno. Na druhou stranu už si však málokterý Pražan vzpomene na to, co v porovnání se svými předchůdci drobná a citlivá žena pro Prahu udělala dobrého.

"Třeba uvedla do provozu kartu, pro kterou vymyslela i jméno Lítačka," připomenul student politologie, který si nepřeje být jmenovaný, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.

Co se vám na lítačce Adriany Krnáčové nelíbí?

"To už  v  době, kdy se tato karta rodila, probrali jazykovědci. Já bych byl spíše proto, když už se s  tím primátorka vytasila, aby tu její lítačku pojmenovali Pražané jinak."

A jak?

"Když už máme tunely pojmenované ženským jménem Blanka, tak proč neříkáme dosud bezduché a nekonkrétní lítačce prostě Adriana. Má to svoji logiku. Jednak všichni budou vědět, proč se ta karta a po kom jmenuje a pak alespoň po Adrianě Krnáčové, která už nechce pokračovat v regionální politice, něco zůstane. Zkuste si to říci  ...  Adriana, Adriana a pak lítačka, lítačka. Co se vám lépe říká? Adriana zkrátka  není špatný název pro současnou tramvajenku. Určitě je to zvukomalebnější, poetičtější prostě a lepší než Adrianou vnucovaná lítačka."

Jenže, jak k tomu Adriana přijde, když budou lidé říkat, že tramvají a metrem jezdí na Adrianu?

"To mohou nastat i jiné situace. Adrianu budete ukazovat také revizorům, aby se přesvědčili, že ji máte předplacenou na celý rok. Když ji budou od vás vyžadovat, tak se budou ptát po vaší Adrianě.  Ale to přeci neznamená, že by se tak karta nemohla jmenovat. Jsem všemi svými hlasy pro."
Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté" se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak Prvnízprávy.cz pečou Kachnu na neděli ...(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)