Svátek má: Milan

Politika

Velikost textu:

Řetězci základen US Army v Německu se dnes říká základny NATO

Řetězci základen US Army v Německu se dnes říká základny NATO

"V severní části Bavorska, přesněji ve Frankách, je řetězec základen US Army, kterým se dnes říká »základny NATO«. Zní to lépe a tím není vidět, že jde o pozůstatek okupace této části Německa v roce 1945," řekl v rozhovoru europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM).

Jaromír Kohlíček, poslanec Evropského parlamentu za KSČM
13. května 2018 - 08:28

"V severní části Bavorska, přesněji ve Frankách, je řetězec základen US Army, kterým se dnes říká »základny NATO«. Zní to lépe a tím není vidět, že jde o pozůstatek okupace této části Německa v roce 1945. Ramstein je asi nejznámější leteckou základnou. Katterbach u Ansbachu je největší vrtulníkovou základnou a řetězec pokračuje do Švábska – ve Stuttgartu je také velké letecká základna," řekl v rozhovoru europoslanec Jaromír Kohlíček na otázku, zda jsou v Německu americké vojenské základny – např. největší letadlová základna Ramstein a jaký vztah mají řadoví Němci k těmto americkým základnám? a zda nikomu nevadí, že jsou Američané v zemi od roku 1945?

"Lidé se bouří zcela přirozeně proti hluku a aroganci US Army a žádají odchod jednotek. Proslulé jsou v tomto ohledu Velikonoční pochody. Do jednoho z nich se pravidelně zapojuji společně se západočeskými komunisty. Je to naše tradice trvající již více než deset let - Ostermarsch Ansbach. Podporu máme u místní organizace německých komunistů (DKP).

Migrace do budoucna

A právě v těchto dnech, 73. výročí podepsání kapitulace, nepůsobí fakt přítomnosti desetitisíců amerických vojáků v Německu tak nějak nepřípadně?

"Jde nejen o Německo, ale i o Itálii a další státy. Jen, bohužel, v pobaltských státech, Bulharsku a Rumunsku jsou vojenské základny USA vítány," konstatuje Jaromír Kohlíček.(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)