Svátek má: Milan

Politika

Velikost textu:

Schneider: Jak si Fendrych vyšlápl na Babiše

Schneider: Jak si Fendrych vyšlápl na Babiše

Před několika dny publikoval Martin Fendrych na aktuálně.cz svůj pohled na kauzu Babiš: „Babiš křičí: Já nic, chtějí mě zničit! Ale kdo není slepý, podvod s Čapím hnízdem vidí“.

Jan Schneider
2. září 2017 - 10:30

Je to tak koncentrovaný případ všemožných eristických triků, že stojí za rozbor.

1/ Fendrych píše, že všechny kontroly Čapího hnízda“ se týkaly firmy, o níž se kontroloři domnívali, že je nová, a netušily, že souvisí s Agrofertem a Andrejem Babišem. Farma se prý „tvářila“ jako začínající firma bez vazeb na Agrofert.
Podmínky dotace ale podmínku novosti firmy neobsahují, ani to, že by Fendrych musel poskytovateli dotace osvědčit, že žadatel „nesouvisí“ s Babišem. Ve Fendrychovi se ozval extrémní levičák, který pojednává Babiše a Agrofert „jako třídu“ a vylučuje je ze hry. Firma se nadto nijak netvářila, to jen Fendrych si pomáhá antropomorfismy, když nemá argumenty.

2/ Fendrych se stará, zda Babiš spáchal dotační podvod, zatáhl do něj svoji rodinu, vlastní děti a získal tak podvodem skoro 50 milionů korun pro Agrofert, tedy pro sebe? Ačkoliv připouští, že „paragrafovou, právní odpověď zatím neznáme, může ji nalézt jedině soud“, přesto sám má jasno: kdo není slepý, „vidí“ podvod – k čemu tedy čekat na nějaký soud?
Možná by se mu rozsvítilo, kdyby byl sám nařčen z třeba z ohrožování mravnosti a v novinách by se dočetl, že přestože o jeho vině může rozhodnout jedině soud, kdo není slepý, exhibicionistu ve Fendrychovi vidí. Takže Fendrychovi a dalším znovu připomeňme, že podmínkou dotace nebyla ani novost firmy, ani forma akcií, ani další osud firmy po stanovené době 5 let.

3/ Fendrycha trápí, že si Babišovy děti rovnou nezaložily novou firmu.
Zde je vidět jeho održenost od reality. Kdyby žil na tomto světě, věděl byl, že prodej založených firem je celkem běžný a legální byznys, a má logiku.

4/ Fendrycha trápí, že firma Čapí hnízdo použila anonymní akcie.
Jeho starosti na naši hlavu! Proč se o to nestará u všech firem s anonymními akciemi? Zde je vidět jasná předpojatost. Snaží se udělat bouři ve sklenici vody, ale marně. Anonymní akcie jsou v pořádku, a Babiš vystupoval proti tomu, a by stát obchodoval s firmami s touto formou akcií. Čapí hnízdo není ten případ, to by snad i Fendrych mohl vědět.

5/ Fendrycha zlobí, že Babiš jednou řekl prý o Čapím hnízdě to a podruhé ono.
Fendrych je však v branži už dlouho na to, aby říkal takové blbiny. Mohl by už vědět, jak říkával Pavel Bratinka, že když čtu noviny, musím si uvědomit, že pouze čtu noviny.

6/ Fendrych se vzrušuje údajnou skutečností (jak to vůbec může vědět?), že prý „policie v žádosti zaslané sněmovně popisuje převody akcií Farmy Čapí hnízdo a tvrdí, že jejich cílem bylo maximálně zakrýt vazby vedoucí k Babišovi“.
To připomíná ony polistopadové křeče nastoupivších „nových kádrů“ v trestněprávních orgánech, kterým dlouho nedocházelo, že onen vágní pojem „vazby“ má (v případě pravdivosti) pouze omezený zpravodajský význam. Použitím tohoto nespecifikovaného pojmu by se sám Fendrych mohl vystavit odmítnutí jakýchkoliv svých případných žádostí, s odůvodněním na jeho „vazby“, protože – jak je dobře známo – přes šest či sedm vazeb lze propojit téměř kterékoliv osoby na zeměkouli. Má to Fendrych pěkné vazby, když se to vezme do důsledků!

7/ Fendrych cituje server neovlivni.cz, který prý zveřejnil dokumenty dokazující, že Babiš osobně, coby předseda představenstva společnosti Agrofert Holding, podepsal dohodu o ručení za úvěr, kterým Farma Čapí hnízdo pokrývala další část výstavby, díky čemuž farma získala od banky HSBC úvěr na 350 milionů.
Je skutečně záhadou, co tím chce Fendrych dokázat. V dotačních podmínkách těžko najdeme, že by žadatel nesměl mít Agrofert za ručitele. O co tedy Fendrychovi jde? Babiš několikrát prohlásil, že kdyby chtěl utajit všechny vazby, které Fendrycha tak iritují, dovedl by to. Zřejmě je důvodem Fendrychovy excitace skutečnost, že Babiš dělá věci transparentněji, než jiní. Všechna média u nás někdo vlastní, ale jen do Babiše se šije. Co po něm ostatní chtějí? Aby si také dal mezi sebe a ovládaný subjekt nějakou plentu, jak oni, aby se nemohl vytahovat, s příznivými důaledky na preference?

8/ Fendrych už v argumentační smrti blouzní, že prý Babiš „v úzkých se opírá o lidi, kterým jinak nemůže přijít na jméno“. Jde o Bendla (ODS), Ratha (ČSSD) a Kalouska (TOP09). Fendrych se snaží být ironický, když glosuje, že „je opravdu vtipné bránit se kontrolou Davida Ratha“. A dodává, že farma od úřadů v minulosti dostala mnohamilionovou pokutu za neoprávněný způsob čerpání dotací“.
Babiš neargumentuje v úzkých, ale v širokých. Všechny tři politické subjekty mají na Babiše pifku, a kdyby tam bylo stéblo přeložené chybně, jistě by to nejpozději nyní vyplavalo. A že kontroly byly pečlivé, o tom svědčí postih za nesprávné čerpání. Čili kontroly byly hloubkové, důkladné – přesný opak toho, co z takto spachtěné šlichtičky chce vyždímat Fendrych.

9/ Fendrych exceluje, když zmiňuje usnesení sněmovny, že Babiš lhal ohledně vlastnictví Čapího hnízda.
I kdyby, tak lhaní médiím není trestný čin, a vůbec to nemá co dělat s problematikou dotačního podvodu. Usnesení Poslanecké sněmovny o tom, že někdo prý lhal, je asi jednou z nejtrapnějších věcí v dějinách české demokracie. Zdá se, že subjekty demokratického systému budou muset pořádně zapracovat na svém sebechápání, k čemu jsou, k čemu ne, a kdy jsou pro srandu, nebo dokonce k pohoršení.

"Všimněme si té žádosti o zbavení imunity poslanců Babiše a Faltýnka, vždyť je to úplná fraška, pan Faltýnek opakovaně říká, že nebyl v té funkci, kvůli které má být vystaven trestnímu stíhání a pak se dozvíme, že papír o předvolání před sněmovní imunitní výbor dostal jeden den před jednáním imunitního výboru a dále se dozvíme, že už 14 dní ho novináři oslovují a vyprávějí mu co v tom papíru je napsáno…,"připomněl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.


10/ Soud by podle Fendrycha prý neměl uvažovat „mechanicky“, a neměl by zavírat oči před tou velkou „kamufláží“.
Pro Fendrycha je tedy vyhovění zákonu „kamufláží“, před níž by soud neměl zavírat oči! Měl by místo litery zákona postupovat jinak, třeba „třídně“? Měl by zřejmě těm sprostým podezřelým hloubkově proniknout do jejich zločineckých myslí, a odsoudit je jako byli kdysi odsuzováni protistátní živlové, kteří sice „naoko“ dodržovali zákon, ale třídní spravedlnost neošálili!?

Co říci závěrem? Je dobře, že Martin Fendrych své ledví vyjevil. Není sám, kdo přemýšlí podobně jako „soudce Lynch“. Je nutno ještě mnoho práce, abychom urazili kousek cesty při budování státu. Ten se totiž skládá z lidí příjemných, ale i protivných, a civilizace se pozná podle toho, když si občan uvědomí snadnou zaměnitelnost těchto rolí.

Prima bude, až se Fendrych bude starat o Babišova práva, protože se tak v posledku bude starat i o práva svá, dodává Jan Schneider.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)