Svátek má: Johana

Politika

Velikost textu:

Zažil jsem již mnoho zvuků, ale takový jekot jsem ještě nikdy neslyšel

Zažil jsem již mnoho zvuků, ale takový jekot jsem ještě nikdy neslyšel

"Tak já jsem si toho zpočátku nevšiml, a když jsem si toho všiml, tak mě zarazil neuvěřitelný jekot. Víte, já už jsem ve svém životě zažil mnoho zvuků, ale takový jekot jsem ještě nikdy nezažil, hrozné," komentoval Miloš Zeman událost z volební místnosti, kdy na něho vyběhla pomatená žena.

Český prezident Miloš Zeman
21. ledna 2018 - 08:32

"No, já nevím, jestli si mám dát horské sluníčko, abych se opálil, jako byl opálený Kennedy, ale zase si myslím, že přece jenom pro diváky bude zajímavější, co my dva s panem Drahošem budeme říkat, než jak vypadáme," prohlásil Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov, když mu byla připomenuta historicky první prezidentská televizní diskuse v USA mezi dvěma kandidáty. 

"Já si myslím, že by asi nebylo seriózní, abych teď svému protivníkovi v debatách předem sdělil, co na něj vytáhnu, ale mohu jenom opakovat, že to budou fakta, a že to nebudou žádné kompromitující materiály," odpověděl na další dotaz na způsob, kterým chce upoutat Zeman další své voliče.

Padla otázka i na dění ve volební místnosti, kde aktivistka hnutí Femen protestovala proti tomu, že je česká hlava státu údajně spojenec Putina, a polonahá vyběhla do prezidentovi těsné blízkosti.

Co Vám problesklo hlavou, když jste viděl, co se děje?

"Tak já jsem si toho zpočátku nevšiml, a když jsem si toho všiml, tak mě zarazil neuvěřitelný jekot. Víte, já už jsem ve svém životě zažil mnoho zvuků, ale takový jekot jsem ještě nikdy nezažil, hrozné."

Hovořilo se i o kritice ochranky prezidenta, že její zásah nebyl profesionální, ale někteří zase říkali, že profesionální byl.

Stojíte za svojí ochrankou?

"Já už jsem Vám před chvílí říkal, že stojím za lidmi, kteří mně chtějí pomoci v dobré vůli, a to se týká i mé ochranky. Dokonce jsem slyšel názor, že tímto zákrokem byla zapomenuta Chrastava. Víte, co byla Chrastava, že?

Zlobil jste se na svého blízkého spolupracovníka pana Kruliše, že se celou dobu hihňal? Tak jak média komentovala.

"Tak on si asi myslel, že přichází fanynka, která mně chce vyjádřit svoje sympatie, a nedošlo mu, že to není fanynka, ale někdo úplně jiný."

Ona ta dáma říkala, že udělala mírumilovný protest, a že chtěla na situaci upozornit, a že se cítí nevinna. Co byste jí vzkázal?

"Tak víte, kdyby naše soudy jí daly nepodmíněný trest, tak bych velmi vážně uvažoval o omilostnění, protože si myslím, že zase to tak hrozné nebylo. Bylo to spíš směšné než hrozné. No, ale protože dostala malou podmínku a byla vyhoštěna, tak k tomuhle kroku nemusím přistupovat."

Pravda je, že se to mnoho nestalo, i když samozřejmě Vaše ochranka, ochránci nemohli vědět v tom okamžiku, co se chystá, ale nakonec se toho mnoho nestalo. Dostala podmínku, myslím tři měsíce.

"Tak diváci se dobře bavili, protože to televize několikrát opakovala. Já jsem se také s odstupem času docela dobře bavil, až na ten jekot."


Pane prezidente, pojďme k vyostřené atmosféře nyní před volbami. Vy jste prognostik, troufnete si tipnout, jak to dopadne?

"Chraň bůh. V žádném případě ne, já samozřejmě budu rád, když bude co největší volební účast včetně těch čtyřiceti procent, které nešly k volbám v prvním kole. A čím více lidí, tím více si budu vážit volebního výsledku, ať bude jakýkoli."

Někde jsem četl, že noviny nebo internet je plný fake news. Dokonce tým pana Drahoše hned po prvním kole volby řekl, že očekává dezinformační kampaň vedenou lidmi z Vašeho týmu a tak dále. Neobáváte se toho, že něco vyštrachají na Vás?

"Tak podívejte se, na mě už vyštrachali dvě věci. Zaprvé, že mám amputovanou pravou nohu, a zadruhé, že umírám na rakovinu. Tak budu předpokládat, že přijde nějaká třetí věc. Ona už vlastně přišla. Koloval takový letáček, že prezident postupuje automaticky do druhého kola, což možná některé lidi přimělo k tomu, aby k prvnímu kolu nešli. Tak uvidíme, jestli ta volební účast tedy bude vyšší. Připomenu, že v minulých prezidentských volbách byla zhruba o dvě procenta nižší ve druhém kole než v prvním kole. Tak uvidíme, jak to dopadne."

Americký list The New York Times, uvedl, že tyto  prezidentské volby jsou volbou mezi příklonem k východu a západu. Možná je to přehnaná polarizace, ale lidé to chtějí slyšet. Toto téma velmi rezonuje veřejností. Řekněte jasně, pane prezidente, jaké je geopolitické směřování České republiky podle Miloše Zemana?

"Tohle je vinářské klišé, Zeman táhne Českou republiku na východ, je tak absurdní, že se téměř stydím ho vyvracet, ale kvůli Vám to udělám. 

Tak zaprvé, jako premiér jsem přivedl Českou republiku do Severoatlantické aliance, to bylo v roce 1999. A ještě jako premiér jsem připravoval náš vstup do Evropské unie.

Zadruhé, pokud jde o Evropskou unii, tak jako prezident jsem vyvěsil na Hradě vlajku Evropské unie. To přece nedělá člověk, který chce z Evropské unie vystoupit. To, že jsem pro dobré ekonomické vztahy i s Ruskem a Čínou, není nic nenormálního. Podívejte se, francouzský prezident Macron teď byl v Číně. Uzavřel tam poměrně obrovské kontrakty například na Airbusy a další," řekl mimo jiné prezident Miloš Zeman v televizním rozhovoru.
 
(ps, Hrad.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)