Svátek má: Zita

Regiony

Velikost textu:

Astronomické „záření“ v Kroměříži a pohled na planety

Astronomické „záření“ v Kroměříži a pohled na planety

Astronomické pozorování pro veřejnost s podtitulem Co nám září v září uspořádají v pátek 17.září ve 20:30 hodin Dům kultury v Kroměříži a Hvězdárna Valašského Meziříčí.

Program vhodný zejména pro rodiny s dětmi.
10. září 2021 - 07:30

V kroměřížské hvězdárně astronomové ukáží návštěvníkům objekty viditelné na zářijové obloze. Připojí také odborný výklad o samotných objektech a poradí, jak nejlépe je pozorovat. Připraveny budou minimálně tři dalekohledy, jejichž prostřednictvím lidé uvidí Měsíc, největší planety naší Sluneční soustavy – Jupiter a Saturn – ale též hvězdy a dvojhvězdy, případně další vesmírná tělesa. Podmínkou je jasná obloha, za nepříznivého počasí se akce neuskuteční.

„Chceme povzbudit zájem veřejnosti o astronomii a ukázat, že i pohled na zářijovou noční oblohu může být velmi zajímavý. Zároveň bychom rádi lidem připomněli, že i kroměřížská hvězdárna stojí za návštěvu,“ vysvětluje spoluúčast pracovníků valašskomeziříčské hvězdárny její ředitel Libor Lenža.

Invazi robotů zažije hvězdárna, která v sobotu 18. září ve dvou termínech – od 14:00 a od 16:00 hodin – uspořádá stejnojmenný program, vhodný zejména pro rodiny s dětmi od 10 let. „Využijeme při něm známou stavebnici Lego. Roboty ale nebudeme sestavovat podle plánku, nýbrž pomocí rozšířeného počítačového modulu jim vdechneme trochu ‚inteligence‘, aby byly schopné plnit jednoduché příkazy a zvládnout tak pomyslnou vesmírnou misi,“ předesílá autor programu a odborný pracovník hvězdárny
Tomáš Pečiva.  

Připraveno bude osm robotů, jejichž prostřednictvím se návštěvníci hravou formou seznámí se základy algoritmizace, tedy rozdělením složitého úkolu na jednoduché dílčí úkony. Robota  postupně naučí vyhýbat se překážkám, následovat vyznačenou dráhu, rozeznávat barvy a dokonce i mluvit.(pšt, zlinskenovinky.cz, zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí)