Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Astronomie roku 2021: Částečné zatmění i superúplněk

Astronomie roku 2021: Částečné zatmění i superúplněk

Bude rok 2021 na zajímavé astronomické úkazy bohatý, nebo naopak?

Z hvězdárny
3. ledna 2021 - 07:30

„Z hlediska jevů, které zajímají širokou veřejnost, bude příští rok spíše průměrný, možná až podprůměrný,“ tvrdí odborný pracovník valašskomeziříčské hvězdárny Jiří Srba. Hlavní událostí, kterou lidé budou moci sledovat také ve hvězdárně, bude částečné zatmění Slunce. Nastane 10. června a v Česku ho bude možné pozorovat po několikaleté přestávce. „Bude to jeden z mála úkazů, jež lze sledovat i pouhým okem za použití filtrů,“ doplňuje Srba.

Mediálně sledovanou, avšak z pohledu astronomů nijak výraznou událostí bude takzvaný superúplněk, k němuž dojde 26. května. „Nastane ve chvíli, kdy Měsíc bude na své dráze poměrně blízko Země, a proto se nám bude jevit jako jasnější a o něco málo větší,“ popisuje odborný pracovník hvězdárny.

Za dalšími astronomickými jevy, viditelnými i bez dalekohledů, se kvůli širokému zornému poli vyplatí jít do volné krajiny. „Čekají nás pozoruhodná seskupení planet. Nejzřetelnější budou Venuše, Jupiter, Saturn a Mars v různých kombinacích s Měsícem,“ informuje astronom.Předvedou se také pravidelné meteorické roje, které ozdobí tmavou noční oblohu desítkami padajících hvězd. „Už 3. ledna nastane maximum roje Kvandrantid, jehož  meteory vyletují ze souhvězdí Pastýře. Mnohem příjemnější pro venkovní pozorování bude 12. srpna maximum Perseid. Prosinec bude tradičně ve znamení Geminid,“ upozorňuje Srba.

Na prahu nového školního roku dosáhnou maxima rovněž Aurigidy. Tento obvykle slabý meteorický roj má mít podle předpovědi v příštím roce zvýšenou aktivitu. Projevit by se mohla několika desítkami meteorů za hodinu, což je četnost srovnatelná s Perseidami,“ říká odborný pracovník hvězdárny. Naopak marně budeme příští rok v listopadu vyhlížet meteorický roj Leonid. Jeho aktivita, závislá na mateřské kometě, bude po celou příští dekádu velmi nízká.

A na jakou událost se těší nejvíce Jiří Srba? „Určitě na částečné zatmění Slunce, ale i na úkazy, které nelze předem předpovědět. Letos to byla dosud neznámá kometa C/2020 F3 Neowise, příště to může být cokoliv jiného. V tom spočívá kouzlo astronomie,“ usmívá se odborný pracovník hvězdárny.      

Zlínskénovinky.cz informoval Josef Beneš, Hvězdárna Valašské Meziříčí.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:Hvězdárna Valašské Meziříčí.)