Svátek má: Patricie

Regiony

Velikost textu:

Dobročinná aplikace EPP Nadace ČEZ v kraji rozdala 4 miliony korun

Dobročinná aplikace EPP Nadace ČEZ v kraji rozdala 4 miliony korun

Mobilní aplikace EPP – Pomáhej pohybem motivuje veřejnost ke sportu prostřednictvím charity, jen ve Zlínském kraji díky ní lidé podpořili 64 projektů za 4.110.069 korun, v rámci celé republiky podpora přesáhla 111 milionů.

Ilustrační foto
25. května 2020 - 07:30

Aplikace se stala nedílnou součástí doprovodného programu mnoha kulturních, společenských a sportovních akcí. Od spuštění v květnu 2015 se k ní přihlásilomnoho známých českých sportovců.

Uživatelé „EPPky“, jak se jí familiárně přezdívá, chůzí, během, na kole, ale třeba i na běžkách, na koni nebo na kajaku, za pět let překonali trasu dlouhou 32 139 693 kilometrů.To odpovídá zhruba polovině vzdálenosti ze Země na Mars, nebo 42 zpátečním výletům na Měsíc.Pravidelní i příležitostní sportovci strávili s aplikací dohromady přes 25 milionů hodin. Pokud by si ji tedy člověk zapnul každý den na hodinu, zpětně by se dostal až někam k roku 850 před Kristem, do doby, kdy Homér sepsal Ilias a Odysseu.Finanční prostředky přepočtené z vysportovaných bodů v aplikaci vyplácí neziskovým organizacím Nadace ČEZ.

Projekty podpořené díky Nadaci ČEZ a její aplikaci ve Zlínském kraji
(výběr z poslední doby)
  • Vybavení snoezelenu pro Rehabilitační stacionář Zlín (37.314 Kč)
  • Nové lednice pro odlehčovací službu Dotek Vizovice (25.000 Kč)
  • Putování přírodou – výlety dětí z DD Uherský Ostroh (50.000 Kč)
  • Příměstský tábor pro hendikepované děti, Středisko rané péče EDUCO Zlín     (80.000 Kč)
  • Úprava vozidla Pečovatelské služby města Chropyně (50.000 Kč)

„Když jsme před pěti lety projekt spouštěli, netušili jsme, že si EPPka získá oblibu 462 tisíců uživatelů během tak krátké doby. Jsme rádi, že jsme všem lidem umožnili skloubit radost ze zdravého pohybu s dobrým pocitem pomoci potřebným. S EPPkou totiž mohou pomáhat i maminky s kočárky, hendikepovaní na vozíčku, děti ve skateparkunebo senioři na vycházce v parku,“ řekla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Uživatelé vybírají, komu pomohou, z projektůzaměřených na pomoc různě znevýhodněným či hendikepovaným spoluobčanům, podporu místních komunit nebo ochranu životního prostředí. Obvykle se podaří potřebné body pro naplnění projektu nasbírat během několika dní, nezměnila to ani pandemie koronaviru.

„Jakmile se uvolnila pravidla pro pohyb venku, vyrazili lidé sportovat. I díky krásnému počasí, které vysloveně lákalo do přírody, se během dubna projekty zařazené do EPPky opět plnily obvykledo tří až pěti dnů,“ doplnila Ziková.

Zapnout aplikaci EPP a sbírat body pro neziskové projekty si uživatelé mohou u 26 různých pohybových aktivit. Přestože nejčastěji volí chůzi (40 %), běh a cyklistiku (po 20 %), vyberou si i milovníci sportů týmových (fotbal, hokej), zimních (běžky, lyžování, skialpinismus, sněžnice), vodních (kajak, paddleboard, plavání) či indoorových (tanec, aerobik, posilování). Oblíbené jsou i kolečkové brusle, největší nárůst loni zaznamenala kategorie Nordic walking neboli severská chůze.


EPPka nezapomíná ani na hendikepované sportovce, kteří ji mohou aktivovat pro jízdu na handbiku nebo na invalidním vozíku. Ambasadorem projektu EPP je od začátku šestinásobný paralympijský šampion v cyklistice a mistr světa Jiří Ježek. V loňském roce zahájily spolupráci s EPPkou tenistka Barbora Strýcová a kajakářka Amálie Hilgertová, ambasadorkou je rovněž tenistka Petra Kvitová. V minulosti s ní trénovali a závodili např. hokejista Jaromír Jágr, hendikepovaný lyžař a paralympik Pavel Bambousek, horolezec Radek Jaroš, olympijská vítězka běžkařka Kateřina Neumannová, motocyklista a účastník rallye Dakar Lukáš Kvapil, volejbalisté VK ČEZ Karlovarsko a další.

Pro Zlinskenovinky.cz Vladislav Sobol, mluvčí ČEZ

(lh,zlinskenovinky.cz,foto ČEZ)