Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Filharmonie Bohuslava Martinů bude na turné propagovat Zlínský kraj

Filharmonie Bohuslava Martinů bude na turné propagovat Zlínský kraj

Představením nové harfy, na jejíž pořízení přispěl Zlínský kraj a Statutární město Zlín, začal 1.listopadu koncert Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně nazvaný Korejský večer. 

Ilustrační foto
4. listopadu 2017 - 07:30

Podle slov ředitele filharmonie Josefa Němého byl koncert „velkou generálkou“ před turné do Jižní Koreje, kam soubor odlétá v sobotu 4. listopadu. Vystoupí v Soulu a v dalších čtyřech korejských městech.

„Toto turné bude mimořádně silnou propagací Zlínského kraje. Část hudebníků bude hrát v krojích našich národopisných oblastí a zajištěny jsou také ochutnávky moravských vín,“ řekl Josef Němý, který poděkoval Zlínskému kraji a Městu Zlín za významnou finanční injekci, díky které bylo možné zakoupit novou harfu v hodnotě 730 tisíc korun.

„Náš nástroj byl z roku 1995 a jeho stav se rapidně zhoršoval, museli jsme si často harfu půjčovat odjinud,“ dodal ředitel filharmonie, jejímiž spoluzřizovateli jsou Zlínský kraj a Město Zlín. Přítomni byli i hejtman Jiří Čunek a primátor Miroslav Adámek.

„Všechny koncerty, které jsem tady slyšel, mi udělaly radost. A nejen ty, kterých se zúčastňuji z pracovních důvodů, ale i ty, na které chodím soukromě,“ řekl hejtman Jiří Čunek, který na Korejský večer pozval i hosty z gruzínského velvyslanectví pobývající v těchto dnech na oficiální návštěvě Zlínského kraje.

Na programu Korejského večera byla Smetanova Vltava, Glazunovův Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 82 a Dvořákova Symfonie Z nového světa. Filharmonii Bohuslava Martinů dirigoval Leoš Svárovský a jako sólistka vystoupila houslistka Haerim Elizabeth Lee, pocházející z Jižní Koreje.

Listopad v zámku Lešná nabízí bohatý program

Na koncertu, který byl odměněn bouřlivým potleskem vestoje, byli přítomni také zástupci korejského velvyslanectví. Před samotným koncertem proběhla ve foyeru Kongresového centra Zlín vernisáž výstavy tradičního korejského umění BOZAGI.

Pro Zlinskenovinky.cz Helena Mráčková, Krajský úřad Zlínského kraje.

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Zlínský kraj)