Svátek má: Oleg

Regiony

Velikost textu:

Firmy z regionu hledají pracovníky také v zahraničí

Firmy z regionu hledají pracovníky také v zahraničí

O zaměstnávání cizinců je v současnosti ve Zlínském kraji, stejně jako v celé republice, velký zájem. Firmám pomáhá i Kontaktní centrum pro východní trhy.

Ilustrační foto
11.březen 2017 - 07:30

Zaznělo to na setkání regionální platformy zástupců a institucí zabývajících se integrací cizinců na území kraje, které uspořádalo Centrum na podporu integrace cizinců pro Zlínský kraj na půdě krajského úřadu.

Tento zájem souvisí s velmi nízkou nezaměstnaností. Podle slov Ivany Marusjákové ze zlínské pobočky Úřadu práce činil na konci měsíce února podíl nezaměstnaných osob v kraji pouhých 4,93 %. V současnosti je na území kraje evidováno zhruba 7 000 volných pracovních míst, z čehož 2 114 je k dispozici cizincům s platnou zaměstnaneckou kartou, tedy povolením k dlouhodobému pobytu na území České republiky za účelem zaměstnání. Mezi nejžádanější pracovní pozice patří pomocní pracovníci ve výrobě, svářeči, seřizovači, obsluha obráběcích strojů a řidiči nákladních automobilů.


Jednou ze zemí, o jejíž státní příslušníky je mezi zaměstnavateli značný zájem, je Ukrajina. Firmám ze Zlínského kraje, jež chtějí zaměstnávat středně a nízko kvalifikované pracovníky právě z této země, nabízí pomocnou ruku Kontaktní centrum pro východní trhy (KCVT), které je společným projektem Zlínského kraje a Krajské hospodářské komory. Prostřednictvím KCVT se firmy mohou zapojit do tzv. „Režimu Ukrajina“, projektu realizovaného Hospodářskou komorou ČR. Ten firmám pomáhá zejména při zjednodušení a zkrácení procesu vyřizování zaměstnaneckých karet pro pracovníky z Ukrajiny. Jak uvedla Bohdana Konečná z KCVT, během posledního půl roku bylo ve Zlínském kraji přijato 30 žádostí firem o zapojení do projektu, řešících nábor celkem 183 pracovníků z Ukrajiny.   

 Může se stát CNG palivem budoucnosti?


Centrum na podporu integrace cizinců pro Zlínský kraj poskytuje legálně pobývajícím cizincům v kraji odborné sociální poradenství, terénní programy, právní poradenství, tlumočnické služby či vzdělávací akce. Zlínský kraj s touto organizací spolupracuje například při organizování kurzů českého jazyka pro cizince nebo při pořádání státoobčanských slibů pro osoby, které se mají nově stát občany České republiky.  

Pro Zlínskénovinky.cz Bc. Jan Vandík DiS., Krajský úřad Zlínského kraje.

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Krajský úřad Zlínského kraje)