Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

Geologové prozkoumali budoucí staveniště

Geologové prozkoumali budoucí staveniště

Ve čtvrtek proběhl geologický průzkum na místě budoucího Výzkumného, vzdělávacího a inovačního centra pro mladé v areálu valašskomeziříčské hvězdárny.

Geologický průzkum, Tomáš Proisl s asistentkou
8. ledna 2021 - 07:30

„Je třeba ověřit charakter a únosnost podloží, aby projektant a statik navrhli odpovídající základy,“ objasnil geolog Tomáš Proisl. V místech, kde má centrum stát, vyznačil tři sondy, které poté vyhloubila pojízdná vrtná souprava. „Dvě sondy jsme prozkoumali metodou těžké dynamické penetrace, spočívající ve sledování odporu zeminy vůči hrotu pronikajícímu do podloží. Třetí sonda je kontrolní. Navrtali jsme ji do čtyřmetrové hloubky a vytáhli z ní jádro se zeminou, kterou jsme popsali,“ upřesnil Proisl.

Geologický průzkum je součástí přípravy stavby, jež by měla být zahájena na konci letošního nebo počátkem příštího roku. „Už tady proběhla měření radonu, brzy očekáváme návštěvu hydrogeologů. Snažíme se o budoucím staveništi získat co nejvíce informací, abychom připravili kvalitní projekt,“ uvedl ředitel hvězdárny Libor Lenža.Vizualizace budoucího Výzkumného, vzdělávacího a inovačního centra pro mladé.Výzkumné, vzdělávací a inovační centrum pro mladé má poskytnout studentům příležitost vzdělávat se, bádat a tvořit ve spolupráci s odborníky z Česka i celé Evropy. Nabídne jim kvalitní technické zázemí a odpovídající ubytování. Jejich činnost by se měla soustředit na propojení technických a technologických oborů s výzkumem vesmíru a stratosféry. Náklady byly předběžně vyčísleny na přibližně 40 milionů korun. Nejvýznamnějším investorem má být Zlínský kraj, který je zřizovatelem hvězdárny.

Zlínskénovinky.cz informoval Josef Beneš, tiskový mluvčí, Hvězdárna Valašské Meziříčí.

(rp,zlínskenovinky.cz,foto:Hvězdárna Valašské Meziříčí)