Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

Hejtman Čunek: Pomohli jsme dopravcům překlenout kritické období

Hejtman Čunek: Pomohli jsme dopravcům překlenout kritické období

Koronavirová krize se dotkla téměř všech odvětví průmyslu a služeb. Také ve veřejné dopravě bojovali dopravci s nedostatkem ochranného materiálu a desinfekčních prostředků na volném trhu.

Ilustrační foto
3. dubna 2020 - 07:30

Hejtman Jiří Čunek proto vydal rozhodnutí, na jehož základě byl od 18. do 29. března v autobusech krajské veřejné dopravy nařízen nástup pouze zadními dveřmi, bez odbavování cestujících a placení jízdného. Smyslem tohoto opatření bylo zabránit přímému kontaktu řidiče s cestujícími při odbavení a zabránit možnému přenosu infekce, protože řidiči nebyli dostatečně vybaveni ochrannými prostředky.

Toto opatření již nebylo třeba déle prodlužovat, protože v pátek 27. března autobusoví dopravci ve Zlínském kraji obdrželi respirátory a roušky. Zároveň obdrželi desinfekci na ruce.


„Je potřeba si uvědomit, že se musíme začít vracet k normálnímu životu, protože boj s koronavirem může trvat ještě mnoho měsíců. Je třeba poděkovat prodavačkám, které jsou denně v přímém kontaktu se stovkami lidí a do práce chodí, jinak bychom zažili asi hodně hladu. Stejně tak budou muset za dodržení zvýšené ochrany postupovat ostatní odvětví průmyslu, aby stát nebyl zcela bez peněz. Je důležité, aby zaměstnavatelé, tedy dopravci, dále vybavovali řidiče ochrannými prostředky, a tím chránili jejich zdraví. V úterý 31. března jsme se na společné telekonferenci s dopravci dohodli, že řidiči při nástupu cestujících budou vybaveni ochranným štítem a respirátorem, což je ochrana, kterou používají zubaři vystavení při vrtání aerosolovému zásahu,“ vysvětlil hejtman Jiří Čunek s tím, že kraj i přes značný pokles počtu cestujících přicházel denně o tržby z jízdného ve výši 300 až 600 tisíc korun.

Pro Zlinskenovinky.cz Mgr.Adéla Kousalová, tisková mluvčí Zlínského kraje

(lh,zlinskenovinky.cz,foto web ZK)