Svátek má: Alan

Regiony

Velikost textu:

Hejtman Jiří Čunek navštívil firmy z Moravského leteckého klastru

Hejtman Jiří Čunek navštívil firmy z Moravského leteckého klastru

Zlínský kraj se jako jediný z krajů v republice může chlubit tím, že se zde vyrábí malá dopravní letadla a je zde největší koncentrace firem, které se zabývají leteckou výrobou.

Ilustrační foto z návštěvy
22. června 2020 - 07:30

Není tedy divu, že právě zde vznikl před deseti lety Moravský letecký klastr se sídlem v Kunovicích, sdružující téměř padesát firem, které se pohybují v leteckém průmyslu nebo mají zájem na jeho rozvoji. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek se ve středu 17. června v Kunovicích setkal se zástupci klastru a navštívil také některé jeho členské firmy.

„S velkým zájem jsem si vyslechnul informace a prohlédl výrobní prostory hned v několika firmách, které jsou členy Moravského leteckého klastru. Přesvědčil jsem se, že se u nás ve Zlínském kraji tradici leteckého průmyslu a na něj navázaných odvětví daří nejen udržovat, ale především ji i dále rozvíjet. Mám z toho velkou radost. My jako kraj můžeme těmto firmám pomoci hlavně v tom, že bude dobře fungovat infrastruktura, kterou pro svoji činnost potřebují,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.

V bývalém areálu LETu v Kunovicích hejtman nejprve navštívil největšího výrobce malých dopravních letadel – firmu Aircraft Industries, poté firmu 5M zabývající se vývojem a výrobou kompozitních a sendvičových materiálů nejen pro letecký průmysl a dále také společnost Evektor, výrobce letadel a leteckou údržbovou i opravárenskou organizaci s padesátiletou tradicí. Zavítal rovněž do rodinné strojírenské firmy Kovokon, vyrábějící mimo jiné i komponenty do letadel. Závěrem se seznámil s moderní firmou Aeromec, která provozuje školicí středisko s letovým simulátorem Piper Meridian, provádí výcvik pilotů, zajišťuje provoz letounů a vrtulníků, nabízí prostory k hangárování a poskytuje podporu a poradenství v oblasti všeobecného letectví.


„Moravský letecký klastr jsme založili proto, že když dáme síly dohromady, můžeme si předávat zkušenosti, vzájemně se podporovat a být tak úspěšnější. Každá firma umí něco a dohromady jsme odběratelům schopní dodat komplexní službu, komplexní produkt. Mohu konstatovat, že se nám daří, v mnoha věcech jsme úspěšní, rosteme, přibývá nám členů, v zahraničí jsme u našich partnerů respektovaní,“ sdělil předseda Moravského leteckého klastru Antonín Zelinka, který je zároveň jedním ze zakladatelů již zmíněné firmy 5M.

Návštěvu zorganizovala zastupitelka Zlínského kraje a členka výkonné rady Moravského leteckého klastru Ivana Majíčková.

Pro Zlinskenovinky.cz Mgr.Adéla Kousalová, tisková mluvčí Zlínského kraje

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Jiří Balát)