Svátek má: Dominik

Regiony

Velikost textu:

Inspirativní proměny veřejných budov jsou na výstavě ve Zlíně

Inspirativní proměny veřejných budov jsou na výstavě ve Zlíně

Jak šikovně lze opravit staré, chátrající nebo málo využívané objekty, případně zanedbaná veřejná prostranství, a dát jim šanci, aby znovu sloužily veřejnosti, ukazuje výstava Má vlast cestami proměn.

Ilustrační foto z výstavy
8. prosince 2019 - 07:30

Výstava  je do konce letošního roku instalována u 14I15 BAŤOVA INSTITUTU, před vstupem do Muzea jihovýchodní Moravy a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Zajímavé proměny ze Zlínského, Moravskoslezského a Jihomoravského kraje a také jedna ze Slovenska, jsou zdokumentovány na fotografiích umístěných na devíti stojanech. Při vernisáži konané 3. prosince radní Zlínského kraje Jan Pijáček poděkoval starostům obcí, v nichž se zdařilé obnovy uskutečnily, a předal jim památečná srdce vyrobená ve sklářském studiu Breznický ve Strání.


„Města a obce ze Zlínského kraje mají co ukázat a zároveň se můžeme inspirovat krásnými proměnami odjinud. Sám jsem působil na radnici a vím, jak je těžké prosadit projekt, který má hlavu a patu. Starostky a starostové mnohdy musí jít proti většinovému názoru a až po realizaci projektu se přízeň obrátí a nově vzniklá věc je vnímána a přijímána pozitivně. Každý, kdo jde takto vytrvale za svou vizí, je srdcař, protože pro komunitní život obětuje mnoho svého času a kus svého srdce,“ řekl radní Jan Pijáček, zodpovědný za řízení dotačních programů a cestovní ruch.

Do letošního ročníku se v celé republice přihlásilo 110 projektů, přičemž nejvíc jich bylo z Moravy.

„Mnoho lidí si představuje, že projekty jsou často jen rekonstrukce nějakých starých historicky významných objektů, ale proměna veřejných prostranství mívá mnohem širší rozsah a využití. V letošním roce je ohromující pestrost projektů ze Zlínského kraje a jsou zastoupeny téměř všechny kategorie veřejných prostranství,“ dodal radní Pijáček.


Prezentuje se například místní muzeum v Bystřici pod Lopeníkem, které obec vybudovala v zakoupeném starším domku a nyní slouží nejen turistům, ale také se tady vyrábějí džemy, mošty a sušené ovoce. Zajímavá je také proměna místa po zámečku Pepčín v Drslavicích, bytový dům pro seniory vybudovaný z bývalé fary v Komni a další.

Pro Zlinskenovinky.cz Helena Mráčková, Krajský úřad Zlínského kraje

(lh,zlinskenovinky.cz,foto web ZK)