Svátek má: Sabina

Regiony

Velikost textu:

Jak financovat automobil? Poznejte výhody úvěru i operativního leasingu

Jak financovat automobil? Poznejte výhody úvěru i operativního leasingu

Plánujete do nového roku vyjet s novým automobilem? Rozhodujete se, který druh financování bude nejlepší? Pomůžeme odkrýt rozdíly a výhody mezi úvěrem na automobil a operativním leasingem.

Ilustrační foto
9. ledna 2018 - 19:56
(Komerční sdělení)

Je běžné, že ne každý zájemce o automobil disponuje finanční hotovostí na úhradu celé kupní ceny. Pokud vám schází finance nebo byste si rádi ponechali finanční rezervu, požádejte o výhodný úvěr na auto.  Financování automobilu půjčkou je vhodné pro nákup nového i ojetého automobilu, motocyklu či karavanu.

Úvěr na automobil poskytují bankovní i nebankovní společnosti s volitelnou dobou splatnosti v obvyklém intervalu od 3 do 84 měsíců a úrokem od 6 %. Častým benefitem je zřízení i vedení úvěru zdarma. Výjimkou nejsou ani nulové akontace či předčasné splacení zdarma.

Přínosy a rizika úvěru na automobil
Výhodou úvěru je přepsání vozidla do vlastnictví kupujícího. V případě neschopnosti splácet je proto možné vůz prodat a půjčku splatit. S osobním vlastnictvím se samozřejmě pojí veškeré náklady na servis, povinné ručení či havarijní pojištění. Pozitivem také je, že úvěr na automobil lze sjednat přes internet. Online půjčku k pořízení vozu využívá čím dál více lidí.

Nevýhodou financování úvěrem je u bankovních společností nutné ručení buď automobilem nebo jinou movitou či nemovitou věcí.


Operativní leasing umožňuje užívat nové vozy bez servisních nákladů
Druhou možností financování vozidla se nabízí operativní leasing. Leasing je poskytován pouze na nové vozy, které jsou zájemci zapůjčeny zpravidla na dobu 2 až 5 let s ročním nájezdem dvaceti tisíc kilometrů. Podmínky se však podle poskytovatelů operativního leasingu liší.

Oproti financování vozidla úvěrem je v případě operativního leasingu majitelem vozidla vždy leasingová společnost. Klient proto leasingové společnosti platí nájemné. U operativního leasingu se jedná o amortizaci vozidla neboli jeho opotřebení vyjádřené rozdílem mezi pořizovací a zůstatkovou cenou.

Výhody a úskalí operativního leasingu
Výhodou operativního leasingu jsou předem známé náklady za provoz vozidla. Klient hradí pouze nájemné a pohonné hmoty. Ostatní náklady v podobě pravidelného servisu, pojištění, přezutí pneumatik či dálniční známky hradí leasingová společnost. Díky tomu je operativní leasing populární nejen mezi firmami s větším vozovým parkem, ale také u soukromých osob, které si nepřejí hradit drahý servis a náklady za údržbu.

Po skončení operativního leasingu ale nelze vozidlo od leasingové společnosti odkoupit. Na druhou stranu to je také výhodou, neboť si klient může sjednat novou smlouvu a bez starostí využívat nový model automobilu. Jistou nevýhodou operativního leasingu je nemožnost ukončit leasingovou smlouvu bez sankcí. I přesto je tento druh financování nového automobilu stále populárnější a dostupný i lidem s nižšími příjmy.

(red,zlinskenovinky.cz,foto:pl)