Svátek má: Ljuba

Regiony

Velikost textu:

Kraj ocenil mistry tradiční rukodělné výroby

Kraj ocenil mistry tradiční rukodělné výroby

Božena Habartová, Petr a Zlatuše Hejdovi a Marie Pyrchalová se stali držiteli titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje. Slavnostní předávání se konalo ve čtvrtek 14. června v uherskohradišťské Redutě.

Ilustrační foto z akce
17. června 2018 - 07:30

Mají tak právo užívat na oceněných výrobcích a propagačních materiálech ochrannou známku garantovanou Slováckým muzeem v Uherském Hradišti – Centrem péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje. 

„Obdivuji vaše výjimečné a krásné umění ruční práce, které se už tak nevidí. Vaše záliba obohacuje celou společnost a přál bych si, abyste ve svém oboru našli pokračovatele,“ poblahopřál všem nominovaným hejtman Jiří Čunek.  

Na podporu oceněných mistrů zakoupí Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace Zlínského kraje, výrobky od každého z nich – v celkové hodnotě 50 tisíc korun do sbírek muzea. Držitelé titulu také získávají od Zlínského kraje finanční odměnu 10 tisíc korun.

„Od vyhlášení výzvy v říjnu 2017 do konce února 2018 bylo doručeno 7 návrhů, které následně hodnotila odborná komise. Posuzována byla předem stanovená kritéria, mezi něž patří předávání dovedností následovníkům, prezentace výrobků ne veřejnosti, estetická hodnota, dodržování autentických tradičních technologií, materiálu i tvarosloví a další aspekty. Na základě doporučení komise potom krajská rada schválila tři držitele titulu,“ sdělil krajský radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

Titul Mistr tradiční lidové výroby Zlínského kraje byl letos udělován po sedmé, ale poprvé v historii to bylo společně s Cenou Vladimíra Boučka, kterou vyhlašuje Uherské Hradiště.


Nominováni byli:
Božena Habartová – práce s textiliemi, těžká krojová krejčovina/šití soukenných krojových součástek;
Petr a Zlatuše Hejdovi – práce s kůží – výroba krojové obuvi a opasků;
Markéta Látalová – zvykoslovné pečivo – dekorativní perník zdobený bílou polevou;
Marie Pyrchalová – práce s textiliemi – zuberská výšivka;
Františka Snopková – práce s přírodními pletivy, drobná figurální plastika z kukuřičného šustí;
Danuše Trtíková – textilní techniky, háčkované kytičky;
Marie Vlčková – drobné zvykoslovné předměty, kraslice batikované a zelové.
 
Pro Zlinskenovinky.cz Adéla Kousalová, tisková mluvčí, Krajský úřad Zlínského kraje.

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Jiří Balát,Zlínský kraj)