Svátek má: Tadeáš

Regiony

Velikost textu:

Kraj ocenil příkladné knihovny a knihovníky

Kraj ocenil příkladné knihovny a knihovníky

Knihovna v Halenkově, městská knihovna Kunovice, Obecní knihovna Rudimov a Obecní knihovna Zářičí – to jsou nejlepší knihovny Zlínského roku v roce 2020.

Ilustrační foto z akce
18. září 2020 - 07:30

Tak o tom rozhodla odborná porota vyhodnocující kvalitu veřejných knihoven i jejich význam pro místní kulturní a společenský život. Zástupcům oceněných knihoven i představitelům obcí, které jsou hlavními podporovateli těchto zařízení, osobně poblahopřál a poděkoval hejtman Jiří Čunek, radní pro kulturu Miroslav Kašný, náměstek hejtmana Pavel Botek i ředitel Krajské knihovny Františka Bartoše Jan Kaňka.

Vyznamenání se dostalo také knihovníkům - jednotlivcům, kteří jsou ve svých obcích známi díky mimořádně obětavé a aktivní práci pro místní kulturní dění. Letos byly oceněny Jiřina Haničincová z Obecní knihovny v Lutonině, Jana Krhutová z Místní knihovny Vigantice, Alena Susová z Obecní knihovny v Bojanovicích a Kristýna Šopíková z Městské knihovny v Bojkovicích.

Mimořádné osobní ocenění člena Rady Zlínského kraje Miroslava Kašného si odnesla paní Anastázie Matuchová z Místní knihovny Dolní Lhota, v níž působila 40 let. Ani zdravotní problémy v posledních letech jí nezabránily chodit do knihovny, půjčovat, pořádat besedy pro děti a hlavně svým optimismem, nezdolnou energií a elánem podpořit všechny, kdo to na své cestě životem potřebovali.

„Když člověk něco dělá a věří tomu, tak má pak také radost z toho, když to někdo ocení,“ řekl hejtman Jiří Čunek na adresu knihovníků, kteří svou práci dělají s nevšedním zaujetím. Hejtman zároveň vyzdvihl význam četby, která učí člověka chápat věci v souvislostech.

Radní Miroslav Kašný, pod jehož záštitou se akce konala, zdůraznil, že knihovny nejsou jen sklady knih. „V některých obcích jsou to jediná místa, kde se daří udržovat kulturu a kulturnost, kde se lidé mohou setkávat a vzájemně se sdělovat. Věřím, že Zlínský kraj tímto oceněním dává knihovnám a knihovníkům najevo svůj dík,“ řekl radní Kašný.

Sousoší sv. Mikuláše Tolentinského zdobí obec Kokořín

Tato slova potvrdil starosta Rudimova Stanislav Franc, když společně s knihovnicí Miroslavou Dostálovou převzal dárkový šek Zlínského kraje na nákup knih. „Pro nás to znamená ocenění dlouhodobé práce, a že si někdo všiml toho, že to není jednoduché. Každá koruna, která přijde na knížky, je pro nás cenná,“ řekl starosta Rudimova.

Pro Zlinskenovinky.cz Mgr. Helena Mráčková, Krajský úřad Zlínského kraje

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Jiří Balát)