Svátek má: Kateřina

Regiony

Velikost textu:

Kraj plánuje záchranářům pořídit nové speciální vozidlo

Kraj plánuje záchranářům pořídit nové speciální vozidlo

Speciální záchranářské vozidlo pro krizové situace hodlá pořídit zlínské hejtmanství.  Zdravotnické záchranné službě Zlínského kraje, jejímž je kraj by mělo v budoucnu sloužit zejména k zajištění zázemí.

Ilustrační foto
15.únor 2017 - 11:00

„V současné době mají naši krajští záchranáři pro případ mimořádných události k dispozici pět přestavěných sanitních vozidel, toto řešení však není z dlouhodobého hlediska vyhovující. Proto je potřebné pořídit vůz odpovídající současným požadavkům na mimořádné zásahy, který disponuje potřebnými parametry a vybavením,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, jenž má ve své gesci zdravotnictví.


Vozidlo bude možno díky jeho podvozku používat i v nepříznivém terénu a za všech klimatických podmínek. Bude mít svůj náhradní zdroj energie, což umožní jeho plnou energetickou soběstačnost i po dobu několika hodin. Součástí vozu budou také vlastní teleskopické osvětlovací stožáry, které zajistí možnost poskytování první pomoci i za zhoršených světelných podmínek.    

Skříňová nástavba vozu bude sloužit jednak k uložení materiálu a pomůcek nutných při řešení hromadných neštěstí (nosítka, páteřní desky, transportní plachty, vakuové matrace, helmy s čelovkami) a také nafukovacího stanu určeného k poskytování neodkladné péče za nepříznivých klimatických podmínek. Kabina vozidla bude vybavena všemi potřebnými ovládacími prvky včetně navigačního systému i komunikačními prostředky (digitální a analogová radiostanice).

Rada Zlínského kraje již schválila investiční záměr na pořízení vozidla, které má přijít na 4,9 milionu korun. K financování kraj využije možnosti dotace ze státního rozpočtu ve výši 80 % celkových nákladů, zbývajících 20 % bude financováno Zlínským krajem. Pokud ministerstvo zdravotnictví projekt schválí, vozidlo bude kraji dodáno v listopadu 2018.

„Nejedná se o vozidlo určené pro běžný provoz či přepravu pacientů. Je upraveno pro přepravu materiálu, který je potřeba na místě při zabezpečení mimořádné události, popřípadě hromadného neštěstí,“ doplnil hejtman.

Zlínský kraj se postará i o zraněná volně žijící zvířata

Kromě tohoto vozu je v plánu v letech 2018–2022 pořídit další čtyři stejného typu. Těchto pět vozidel bude efektivně rozmístěno ve všech výjezdových oblastech ZZS ZK (Zlín, Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín a Valašské Meziříčí).  

Pro Zlínskénovinky.cz Renata Janečková, tisková mluvčí, Krajský úřad Zlínského kraje.

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Zlínský kraj)
  .