Svátek má: Jana

Regiony

Velikost textu:

Kraj posiluje opatření na zvýšení bezpečnosti silničního provozu

Kraj posiluje opatření na zvýšení bezpečnosti silničního provozu

Jak ve Zlínském kraji zvýšit bezpečnost silničního provozu, aby region nezaujímal v mezikrajském srovnání nelichotivé předposlední místo v počtu tragických dopravních nehod, bylo hlavním cílem semináře. 

Ilustrační foto
17.červen 2017 - 07:30

Seminář v sídle kraje pod záštitou náměstka pro dopravu Pavla Botka zorganizoval Odbor dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu. Části programu se zúčastnil také hejtman Jiří Čunek, který řekl, že bezpečnost silničního provozu představuje závažné téma, jemuž hodlá současné vedení kraje věnovat potřebnou pozornost. Zhodnocení Strategie bezpečnosti silničního provozu za rok 2016 byl přítomen také statutární náměstek hejtmana Jiří Sukop a radní Jan Pijáček.


Přestože v roce 2016 zemřelo při dopravních nehodách na silnicích Zlínského kraje 27 lidí, což je o 14 méně, než v roce 2015, kdy zahynulo 41 osob, Zlínský kraj zůstává na předposledním místě ve statistice tragických dopravních nehod v rámci krajů ČR. Celkem v regionu došlo k 4 044 velkých dopravních nehod (u nichž musela asistovat Policie ČR), kromě 27 usmrcených bylo 190 lidí vážně zraněno a hmotná škoda těchto havárií byla vyčíslena na 223 milionů korun. Kritickou skupinu účastníků silničního provozu představují chodci a senioři a dále noví a mladí řidiči. Vyplývá to z informací, které přednesl zástupce Krajského ředitelství Policie ČR Michal Janský.


Foto z jednání

„Uvědomujeme, k jak obrovským a často zbytečným ztrátám na životech, a samozřejmě také na majetku, dochází, proto budeme tuto nepříznivou situaci řešit řadou opatření, na něž se vztahují krajské dotační tituly. Otrokovice, Valašské Meziříčí nebo Uherský Brod, jsou příkladem, že při aktivní spolupráci s krajem lze pro zvýšení bezpečnosti v katastru měst a obcí leccos udělat,“ řekl náměstek pro dopravu Pavel Botek.

V roce 2016 uvolnil Zlínský kraj 165 000 korun na zlepšení přehlednosti přechodů pro chodce a zajištění jejich viditelnosti. V roce 2017 kraj k těmto účelům uvolní 1 084 000 korun. Na vzdělávací aktivity šlo z rozpočtu kraje vloni 55 935 Korun. Letos tato částka činí 184 367 korun.

„Letos rovněž kraj uvolní 800 000 korun na kofinancování provozních nákladů dětských dopravních hřišť. Kraj také pro letošní rok prostřednictvím Rady doporučil zastupitelům ke schválení dotaci na obnovu dětských dopravních hřišť ve Valašském Meziříčí a Uherském Brodě v celkové výši 3,2 milionů korun, o které budou zastupitelé rozhodovat v pondělí 19. června,“ dodal náměstek Pavel Botek.

Kdo se bojí, nesmí do sklepa v zámku Lešná

Konkrétní projekty představil Martin Štětkář z odboru dopravy krajského úřadu, který má oblast BESIP na starosti.

Pro Zlínskénovinky.cz  Helena Mráčková,tiskové oddělení KÚZK.

(lh,zlinskenovinky.cz,foto  Jiří Balát, Zlínský kraj)