Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Kriminalisté rozkryli gang, který kradl ve velkém auta

Kriminalisté rozkryli gang, který kradl ve velkém auta

Krajští zlínští kriminalisté odhalili organizovanou skupinu pěti cizinců, kteří mají na svědomí krádeže vozidel nejenom ve Zlínském kraji, ale i v kraji Jihomoravském a Moravskoslezském.

Ilustrační foto
30. listopadu 2018 - 07:30

Skupina mužů odcizila nebo se pokusila během dvou let odcizit nejméně 26 aut za necelých 12 milionů korun. Další 1,5 milionovou škodu cizinci způsobili odcizením věcí v autech. Všichni obvinění jsou stíháni vazebně a hrozí jim až desetiletý trest odnětí svobody.

Hlavním organizátorem skupiny byl 33letý cizinec, další obvinění jsou ve věku od 28 – 39 let. Činnost skupiny byla velmi sofistikovaná, obvinění měli krádeže vozidel připravené a dobře promyšlené. Do České republiky se vydávali v nočních hodinách vozidlem opatřeným kradenými registračními značkami, které měnili. Vozidla kradli na objednávku a odváželi je na Slovensko.

Za uplynulé dva roky obvinění odcizili nebo se pokusili odcizit ve třech krajích nejméně 26 aut značek Audi, Renault, Fiat, Citroen, Peugeot a Škoda. V našem kraji se zaměřovali především na příhraniční obce například Bojkovice, Karolinka, Huslenky, ale za jejich přičinění zmizela i vozidla v Kroměříži, Vsetíně, Jablůnce nebo v Kunovicích a Korytné na Uherskohradišťsku. Ve Zlínském kraji odcizili celkem 18 aut. Mířili ale i do vedlejších krajů. V Moravskoslezském kraji vloni v červenci odvezli z autosalonu hned čtyři auta za 2,5 milionu korun. Terčem jejich krádeží byla často i větší vozidla např. Fiat Ducato nebo Renault Master, ve kterých měli často majitelé i drahé pracovní nářadí.  

Při domovních prohlídkách jsme zajistili mimo jiné i nástroje k páchání trestné činnosti dále odcizené registrační značky a také kukly a několik tzv. ježků, které měli muži připravené k  použití proti vozidlům policie v případě pronásledování.

Všech pět mužů policie ve spolupráci s kolegy ze Slovenska zadrželi už před několika měsíci, kdy byli umístěni v tzv. vydávací vazbě na Slovensku. Samotné vydání osob k trestnímu stíhání v České republice trvalo více jak 3 měsíce.


Pětici mužů  obvinili ze zvlášť závažného zločinu krádež a z přečinů poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě prokázání viny hrozí obviněným až desetiletý trest odnětí svobody. Obvinění nemají záznamy v rejstříku trestů v České republice, ovšem jeden z nich byl nedávno ve výkonu trestu za majetkovou trestnou činnost na Slovensku a další za stejný druh trestné činnosti v Rakousku.  

Pro Zlinskenovinky.cz mjr. Mgr. Lenka Javorková,KŘ policie Zlínského kraje

(lh,zlinskenovinky.cz,foto archiv)