Svátek má: Tadeáš

Regiony

Velikost textu:

Kroměříž se obrací na báňský úřad kvůli zavážení vážanské cihelny

Kroměříž se obrací na báňský úřad kvůli zavážení  vážanské cihelny

Odbor životního prostředí kroměřížské radnice se na základě podnětu představitelů města obrací na Obvodní báňský úřad pro území krajů Jihomoravského a Zlínského kvůli neoprávněnému zavážení vážanské cihelny.

Skládka hlušiny
8. února 2020 - 07:30

„Jsou porušovány podmínky I. etapy rekultivace cihelny, podle kterých do ní lze ukládat jen zeminu, kameny a hlušinu. Nedovolíme majiteli důlních práv, aby do cihelny vozil cokoliv, co je v rozporu s rozhodnutím o rekultivaci a co by mohlo potenciálně znamenat ohrožení zdraví obyvatel Kroměříže,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Odbor životního prostředí společně s městskou policií při prohlídce zjistil, že do vytěženého prostoru hliniště bylo navezeno větší množství stavebního materiálu různorodého charakteru. „Jednalo se o beton, cihly, sklo, ocel a směsný demoliční odpad,“ popsala Alena Dvořáková, která na odboru životního prostředí vede oddělení ekologie krajiny. Báňský úřad by měl zmíněné skutečnosti prověřit a informovat o výsledku svého šetření kroměřížskou radnici.

Báňský úřad rozhodl o povolení hornické činnosti v cihelně v roce 2001, kdy povolil její zavážení zeminou, kamením a hlušinou. Město v roce 2018 v areálu vážanské cihelny koupilo od dvou majitelů pozemek o celkové výměře téměř 8000 metrů čtverečních a k tomu i dva menší o celkové rozloze přes 300 metrů čtverečních. Kupovalo je proto, aby ochránilo obyvatele místní části Vážany a přilehlého sídliště Zachar před navážením nebezpečných látek do cihelny. Město Kroměříž bude díky nákupu pozemku vždy účastníkem řízení, která se povedou ohledně možného zavážení cihelny.

Zámku ve Zruči nad Sázavou předcházel gotický hrad

Těžba ve vážanské cihelně byla ukončena v roce 1996. Lidé i vedení města se opakovaně postavili proti pokusům zavážet cihelnu látkami, které by mohly negativně působit na životní prostředí.

Pro Zlinskenovinky.cz Jan Vondrášek, tiskový mluvčí, Městský úřad Kroměříž

(lh,zlinskenovinky.cz,foto web města Kroměříž)