Svátek má: Svatoslav

Regiony

Velikost textu:

Kroměříž získá pozemky na koupališti Bajda, hasiči místo na stanici

Kroměříž získá pozemky na koupališti Bajda, hasiči místo na stanici

Kroměříž získá od státu pozemky v areálu koupaliště Bajda, pod budovou C městského úřadu a parkoviště a přilehlé plochy na Husově náměstí.

Ilustrační foto
5. listopadu 2023 - 07:30

Výměnou město převede Hasičskému záchrannému sboru Zlínského kraje části dvou pozemků v Lutopecké ulici, na kterých profesionální hasiči plánují stavbu nové stanice. Směnu pozemků schválili zastupitelé. „Je to oboustranně výhodné. Pozemky pod Bajdou i pod městskou budovou totiž potřebujeme, nehledě na to, že za jejich pronájem každoročně státu hradíme zhruba 450 tisíc korun,“ poznamenal starosta Tomáš Opatrný.

Město získá pozemky o celkové výměře 15.956 metrů čtverečních, státu převede pozemky o celkové výměře cca 15 tisíc metrů čtverečních. Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje v žádosti o směnu uvedl, že výstavba nové centrální hasičské stanice v Kroměříži je pro něj do budoucna nezbytná a bude pro město i pro jeho občany velkým přínosem z hlediska zajištění bezpečnosti a ochrany před požáry a jinými mimořádnými událostmi.Získání pozemků pod budovou úřadu, zmíněného parkoviště a pozemků na koupališti má zase strategický význam pro město. „O pozemky na Bajdě jsme stát žádali již dříve. Naším záměrem bylo areál scelit a v budoucnu ho zvelebit tak, aby na Bajdu Kroměřížané opět rádi chodili. Nyní, když pozemky budou patřit městu, se nám otevírají možnosti k vylepšení koupaliště. Rádi bychom na něj například doplnili atrakce pro děti,“ dodal Opatrný.

Pozemky v areálu koupaliště Bajda byly v minulosti zatíženy církevními restitucemi. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) čelil žalobě na určení vlastnictví ze strany Arcibiskupství olomouckého. Soud však na jaře roku 2021 rozhodl o tom, že pozemky zůstaly ve vlastnictví České republiky. Město následně požádalo ÚZSVM o úplatný převod těchto pozemků. O převod zdarma žádat nechtělo, neboť by bylo v takovém případě omezeno v možnostech, jak s pozemky nakládat, což by mohlo komplikovat žádosti o dotace a znemožnilo by to vybírání vstupného na koupaliště.

Zlínskénovinky.cz informoval Jan Vondrášek, tiskový mluvčí, Městský úřad Kroměříž.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:meukromeriz)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
71%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%