Svátek má: Zita

Regiony

Velikost textu:

Lákadlo Hvězdárny Vsetín. Sluneční hodiny měří nejen čas

Lákadlo Hvězdárny Vsetín. Sluneční hodiny měří nejen čas

Další venkovní atrakci nejen pro děti lze najít na Hvězdárně Vsetín. Po unikátním modelu Sluneční soustavy přišla pobočka Muzea regionu Valašsko s interaktivními slunečními hodinami, které zábavnou formou zasvětí do zákonitostí dějů na obloze.

Sluneční hodiny Hvězdárny Vsetín.
28. července 2021 - 07:30

Hodiny si muzeum stejně jako v případě modelu Sluneční soustavy vyrobilo z větší části svépomocí. Jde o důmyslnou ocelovou konstrukci kulovitého tvaru, která se otáčí ve dvou osách kolem malého modelu planety Země.

„Pomocí tohoto mechanismu dokážeme znázornit zdánlivé dráhy Slunce po nebeské sféře v průběhu celého roku,“ vysvětlil vedoucí Hvězdárny Vsetín Petr Stolařík.

Na konstrukci o průměru téměř dva metry jsou rozmístěny rovnoběžky, poledníky, dvě stupnice a také stínidlo v podobě Slunce, které při správném natočení vrhá stín na zeměkouli umístěnou uprostřed modelu. „Takto vlastně nastavíme správnou polohu hodin a následně můžeme určovat aktuální čas a další zajímavé údaje, jako třeba čas východu čí západu Slunce pro kterýkoliv den v roce, nebo ve kterém z 13 souhvězdí se právě Slunce nachází,“ doplnil Stolařík.

Sluneční hodiny nejsou jen zajímavou návštěvnickou atrakcí, ale spolu s modelem Sluneční soustavy skvěle poslouží i při edukaci. „Zájem veřejnosti o návštěvu naší hvězdárny rok od roku roste, za čímž stojí usilovná práce i podobné kreativní projekty. Neustále se snažíme zatraktivňovat nabídku aktivit nejen pro běžné návštěvníky, ale i školní kolektivy. Pro ty je návštěva vsetínské hvězdárny skvělou příležitostí, jak spojit zábavu a zajímavé poznání,“ prohlásil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.


Návštěvu Hvězdárny Vsetín si můžete zpestřit nejen novými atrakcemi, ale i pátrací hrou po pokladu s názvem Letní dobrodružství v muzeu a dalšími aktivitami. Ve čtvrtek 12. srpna tady proběhne mimořádné pozorování perseidů s názvem Noc padajících hvězd a v sobotu 14. srpna doprovodný program v rámci oblíbených Templářských slavností.


(pšt, zlinskenovinky.cz, zdroj: Hvězdárna Vsetín)