Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

Luhačovice intenzivně řeší dopady mimořádné situace na lázeňství

Luhačovice intenzivně řeší dopady mimořádné situace na lázeňství

Za přísných hygienických opatření a v minimalizovaném počtu osob se 31.března sešel starosta Luhačovic, hejtman Zlínského kraje a zástupci lázeňských společností a několika významných hotelů.

Ilustrační foto z jednání
4. dubna 2020 - 07:30

„Lázeňství a cestovní ruch jsou hnacím motorem našeho města. Společně jsme řešili naléhavou situaci, ve které se nyní ocitlo pro Luhačovice zcela zásadní odvětví cestovního ruchu. Se zástupci jednotlivých subjektů a panem hejtmanem chceme koordinovat společný postup, abychom dosáhli co nejmenších dopadů nouzového stavu na zaměstnanost. Nechceme dopustit hromadné propouštění, naopak se snažíme najít řešení k udržení zaměstnanosti a jistoty budoucí práce ve městě,“ poznamenal starosta Luhačovic Marian Ležák. Důležité je podle všech zúčastněných spojit síly k záchraně celého odvětví.

„S pomocí kraje budeme apelovat na vládu s žádostí o rychlou podporu pro sektor lázeňství a cestovního ruchu. Současná situace není jednoduchá pro nikoho, ale zatímco celkově je podnikatelské prostředí omezeno z části, sektor cestovního ruchu je utlumen ze 100%. Město vnímá, že potenciální hrozba vysoké nezaměstnanosti může mít fatální dopady na celý region. Naše setkání bylo přínosné a všichni jsme se shodli na potřebě rychlého jednání,“ sdělil starosta.

Vážnosti situace si je vědom i hejtman Zlínského kraje. „Z mého pohledu je situace pro Luhačovice tragická a pokud by omezení, kdy se nemohou provozovat lázně, trvala dlouho, dopad by byl pro ně smrtící. Restart by byl zase dlouhodobý, protože lidé by se také nemuseli vrátit. Klienti budou, ale jde o zaměstnance, kteří se o ně starají,“ sdělil hejtman Jiří Čunek. Kraj chce proto ve složité situaci pomoci.

„Dohodli jsme se jednak, že na úrovni asociace krajů, kdy jednáme jako hejtmani s vládou, tyto věci projednám a zkusíme dosáhnout konkrétní pomoci. Další věc je, že mnozí zaměstnanci lázní jsou zdravotníci a ty my v kraji potřebujeme. Takže bychom stáli o to, dostat je teď do našich nemocnic nebo zařízení sociálních služeb, kde by svou prací kraji pomohli a zároveň by měli plat a pak se mohli zas vrátit do lázní, až se opět rozjedou,“ doplnil hejtman.

A v čem chce kraj pomoci podnikatelům vůči vládě? „Určitě musíme zdůraznit, že lázně jsou založeny nejen na prostředí a pramenech, ale hlavně na lidech. A když ti odejdou a nevrátí se, tak to bude mít i pro stát a jeho příjem tragický následek. Takže se pokusím dohodnout s vládou, aby dostali podnikatelé v lázeňství přímo směřovanou podporu. Takovou, aby jim pomohla přežít těch několik zásadních týdnů, snad ta situace nebude trvat déle než 2 měsíce,“ uvedl hejtman.

Konkrétně nastínil situaci v lázeňství výkonný ředitel Lázní Luhačovice, a.s. „Reálný stav u nás je, že teď máme do 9. dubna poslední hosty. Ti pak odjíždějí a zavíráme všechny provozy. Bavíme se teď o tom, jak vyřešíme situaci z pohledu zaměstnanosti a z pohledu nákladů, ale nějaká predikce se dělá velmi těžce. Je to i apel na pana hejtmana, právě aby se řešila pomoc od státu, dotace na zaměstnance a udržení pracovních míst. Proklamace pomoci jsou, ale jasné podmínky zatím nejsou,“ dělil Dědek. Vyčíslil také konkrétní dopady na největší lázeňskou společnost v Luhačovicích. „Když jsme naplno rozjetí, máme 1,5 milionu denní inkaso v tržbách. Když zavřeme celou firmu, tak toto bude chybět, ale náklady zůstávají,“ sdělil Dědek.

Že se na radnici setkání uskutečnilo, ocenila Veronika Záhorská, zástupkyně další lázeňské skupiny RoyalSpa, ředitelka luhačovických hotelů Miramare. „Pro nás je asi nejdůležitější, jak jsme se potkali a řekli si, že jsme na jedné lodi a je dnes úplně jedno, jestli tu jsme za lázeňské zařízení nebo hotel. Velké dopady jsou a budou, hlavně na naše zaměstnance, kteří budou muset zůstat doma na nějakých 60% platu. Budeme věřit slovům pana hejtmana, který nás uklidnil tím, že se zákazy budou postupně uvolňovat a snad vidíme světlo na konci tunelu a cestovní ruch a lázeňství se brzy začnou vracet k nějakému normálu. Snad se k tomu i stát nějak postaví a pomůže nám,“ sdělila Záhorská.

Zúčastnila se i Anna Kneblová, majitelka Lázeňského léčebného domu Praha. „Jsem ráda, že jednání starosta svolal, a řekli jsme si, co vlastně kdo v kterém podniku může pro tuto situaci udělat. Luhačovice by se podle mého názoru měly semknout a co nejdříve požádat stát o uvedení všech zařízení na území města do provozu. Já jsem navrhla, že pokud k tomu dostaneme prostředky, naše zdravotnické zařízení je ochotné i pro ostatní hotely a penziony udělat vstupní prohlídky vůči koronaviru, tak aby mohla zařízení fungovat a přitom Luhačovice byly dále bezpečné,“ uvedla Anna Kneblová.

Za hoteliéry se účastnil mimo jiné Petr Borák, generální manažer hotelu Agustiniánský dům. „Bude to mít velký ekonomický dopad na nás na všechny, augustinián z toho není žádná výjimka,“ zhodnotil současnou situaci. Právě v jednotě a spolupráci vidí možnost, jak cestovní ruch v Luhačovicích z obtížné situace dostat. „Tím, že přistoupíme společně k řešení tohoto problému, zvolíme si jednoho zástupce, kterým bude starosta, aby za celou skupinu bojoval a pomohl získat vládní dotace, nám může pomoct. V nejbližší době bude důležité právě společné fungování. Válku vyhrává armáda, ne sám voják v poli,“ poznamenal Borák.


Obdobně se k situaci staví například i Josef Michálek, ředitel hotelu Pohoda. „Bylo velmi důležité, že jsme se potkali a dorazil i pan hejtman. Veškerá řešení, která dnes navrhneme, mohou sice být kvůli změně situace zítra jinak, ale mám dobrý pocit z toho, že držíme spolu. Stranou zůstala jakákoliv rivalita mezi jednotlivými subjekty. Musíme zachovat chladnou hlavu, co nejdéle udržet zaměstnanost, ale k tomu je určitě potřeba pomoc vlády, protože z vlastních zdrojů to prostě nezvládneme,“ sdělil Michálek.

Pro Zlinskenovinky.cz Adéla Čuříková, Krajský úřad Zlínského kraje

(lh,zlinskenovinky.cz,foto web ZK)