Svátek má: Dana

Regiony

Velikost textu:

Manželé Pařikovi byli vyznamenáni za obnovu křížové cesty

Manželé Pařikovi byli vyznamenáni za obnovu křížové cesty

Závěr Národní poutě ve Velehradě každoročně patří udělování vyznamenání České biskupské konference několika výjimečným osobnostem.

Ilustrační foto
17. července 2019 - 07:30

V letošním roce byli poctěni Děkovným uznáním za rekonstrukci a technologické řešení obnovy Koehlerovy křížové cesty na Svatém Hostýně sochaři Vojtěch a Passionaria Paříkovi z Prahy.

Oprava  křížové cesty

Svatý Hostýn je přitažlivý poutníkům mj. také originálním pojetím třinácti zastavení křížové cesty vybudované v neopakovatelném stylu Dušana Jurkoviče, která společně s unikátními secesně-modernistickými obrazy Jano Koehlera představuje mimořádnou architektonickou hodnotu. Jednotlivé obrazy křížové cesty vznikaly v letech 1912–1934 v ateliéru RAKO, kdy mistři keramici vytvářeli každý detail mozaiky modelováním tekutými tesserami keramických glazur podle kartonů Jano Koehlera. Nevlídné klimatické podmínky v tomto kraji však postupně začaly toto unikátní dílo poškozovat a hrozilo jeho zničení.

V roce 2009 byli přizvání ke spolupráci manželé Paříkovi, kteří s nadšením začali s obnovou prvního zastavení, na němž byla keramická mozaika, zhotovená v roce 1933, nevratně poškozena. Technologický postup výroby řezané mozaiky však upadl v zapomnění a bylo potřeba jej znovu objevit. Manželům Paříkovým se to podařilo. Trvalo tak dlouhých šest let, než byla dokončena záchranná rekonstrukce tohoto prvního zastavení, v rámci níž byl zakonzervován zlomek originálu a poté překryt dokonalou kopií, kterou tvoří 591 glazovaných keramických kachlí. Poté následovala rekonstrukce jedenáctého zastavení a v roce 2018 byla zahájena rekonstrukce desátého zastavení „Svlékání roucha“ z roku 1925, která je mistrovským dílem Jano Koehlera, kdy mistr dokázal vepsat do jednotlivých tváří obrovskou škálu citových prožitků.

„Je to dar pro každého citlivého návštěvníka Hostýna a jsme šťastni, že jsme se mohli i my v tomto století stát spoluautory tak skvělého díla. Když se vrcholné řemeslo provádí pod vedením špičkového umělce, vznikne nadčasové dílo,“ uvedl Vojtěch Pařík.

Jurkovičova křížová cesta na Svatém Hostýně je od roku 2018 na základě rozhodnutí vlády ČR zařazena mezi nejvýznamnější součásti kulturního bohatství národa. „Je to kulturní památka nadregionálního významu, kdy její hodnoty spočívají nejenom v architektonické rovině, ale i v silné duchovní tradici, která je předávána z generace na generaci. Zlínský kraj si je vědom hodnot tohoto pomyslného národního pokladu, proto v roce 2018 přispěl ze svého rozpočtu na obnovu desátého zastavení této mimořádné památky částkou 1,925 milionu korun,“ uvedl Miroslav Kašný, radní Zlínského kraje pro kulturu, památkovou péči, církve, mládež a sport.

Pro Zlinskenovinky.cz Bc. Jan Vandík DiS., Krajský úřad Zlínského kraje

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Jan Vandík)