Svátek má: Svatoslav

Regiony

Velikost textu:

Migrace ve Zlínském kraji v roce 2022

Migrace ve Zlínském kraji v roce 2022

V loňském roce policisté Zlínského kraje řešili legální i nelegální migraci.

Ilustrační foto
25. ledna 2023 - 07:30

Legální migrace:
V souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině vzniklo 3. 3. 2022 v prostorách zlínské krajské nemocnice Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině - KACPU. Vzhledem ke klesajícímu počtu žadatelů o dočasnou ochranu bylo KACPU následně přemístěno do prostor bývalého obuvnického muzea. V roce 2022 jsme udělili dočasnou ochranu 11 607 žadatelům.  V současné době je evidováno týdně 50 až 60 žadatelů.

Nelegální migrace:
Od května loňského roku zaznamenali zlínští cizinečtí policisté enormní nárůst záchytů nelegálních migrantů, nejčastěji ze Sýrie. Za loňský rok tak evidujeme ve Zlínském kraji 6 196 případů nelegálního překročení státní hranice se Slovenskou republikou.

Migrační point Holešov:

Migrační point Holešov vznikl 6. 9. 2022 z důvodu provádění úkonů v rámci nelegální tranzitní migrace. Od zřízení migračního pointu v Holešově prošlo tímto zařízením 5 735 nelegálních migrantů. Kvůli chladnému počasí jsme v zimních měsících stany nahradili sestavou buněk. Vzhledem k tomu, že migrační vlna polevila, je point v tuto chvíli zakonzervován. Pokud dojde k opětovným záchytům, jsme schopni provoz migračního pointu do dvou hodin obnovit.Znovuzavedení kontrol na státní hranici:
V souladu s opatřením obecné povahy vlády České republiky k dočasnému znovuzavedení ochrany na vnitřních hranicích České republiky se Slovenskou republikou byla od 29. září 2022 zahájena ochrana státních hranic. Kontroly provádíme na 7 bývalých silničních hraničních přechodech a 2 přechodech železničních. Od dočasného znovuzavedení kontrol na státní hranici se Slovenskem jsme do konce roku 2022 ve Zlínském kraji zachytili celkem 3254 nelegálních migrantů převážně ze Sýrie a 34 převaděčů. Kromě toho jsme 750 migrantům odepřeli vstup do ČR a 322 jsme vrátili na Slovensko v rámci readmisní dohody. Dále jsme zkontrolovali 590 855 osob a 430 093 dopravních prostředků.

Převaděčství:

V roce 2022 jsme ve 40 případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu Organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. V těchto řízeních bylo prokázáno spáchání trestného činu 37 osobám.

Zlínskénovinky.cz informovala mjr. Mgr. Simona Kyšnerová, tisková mluvčí KŘP Zlínského kraje.

(rp,zlinskenovinky.cz, foto: krp zk)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
71%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%