Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Muž a žena na Zlínsku přišli o téměř 350 tisíc korun

Muž a žena na Zlínsku přišli o téměř 350 tisíc korun

Dvěma dalšími podvody spáchanými prostřednictvím internetového bankovnictví se zabývají zlínští policisté ve spolupráci s kriminalisty.

Ilustrační foto
7. května 2022 - 07:31

V obou případech umožnily později podvedené osoby podvodníkům přístup do svého internetového bankovnictví, kam se přihlásily vlastními přístupovými hesly.

Šestatřicetiletou ženu připravil neznámý pachatel o více než 164 tisíc korun, osmatřicetiletého muže potom o téměř 183 tisíc korun. Žena z obce u Slušovic zveřejnila na internetovém portále zaměřeném na prodej a nákup různých předmětů dětskou postýlku na prodej. Ozval se jí zájemce, s nímž komunikovala přes WhatsApp. Domluvili se na zaslání postýlky prostřednictvím přepravní společnosti.

Poté jí přišel podvodný odkaz od této společnosti, který ji přesměroval na stránky její banky. Tady vyplnila přihlašovací údaje i svoje osobní údaje, jako jméno a datum narození. Nedařilo se jí na stránky své banky přihlásit, a když se jí to po komunikaci s údajným zaměstnancem přepravní společnosti povedlo, zjistila, že přišla o peníze. Z účtu jí odešlo celkem šest plateb na dva bankovní účty. Obrátila se proto nejprve na svou banku a poté na policii.

Muži ze Zlína přišla ve večerních hodinách SMS zpráva s tím, že se má přes zaslaný odkaz přihlásit do svého internetového bankovnictví, jinak bude jeho účet zablokován. Muž se přes zaslaný odkaz přihlásil, vyplnil veškeré přihlašovací údaje a začaly mu chodit potvrzovací SMS s autorizačními kódy, které muž potvrdil. Asi po třiceti  minutách si uvědomil, že se stal obětí podvodu, protože na firemním účtu, k němuž měl jako jednatel přístup, zůstal téměř nulový zůstatek. Z účtu mu odešlo celkem 19 plateb na jeden bankovní účet.

Za trestné činy podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací hrozí pachateli nebo pachatelům v případě dopadení trest odnětí svobody až na pět let.

(pšt, zlinskenovinky.cz, zdroj: PČR Zlínského kraje)