Svátek má: Svatoslav

Regiony

Velikost textu:

Muzeum v zámku Kinských vystaví betlém z perníku

Muzeum v zámku Kinských vystaví betlém z perníku

Jedinečné spojení lidových tradic, řemeslného umu a kouzelné atmosféry adventu nabídne velká dvojvýstava Perníkářství na Valašsku / Dřevěné perníkářské formy, která od soboty 4. listopadu zaplní hned dva výstavní prostory Muzea regionu Valašsko na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

Z muzea
3. listopadu 2023 - 07:30

První zmínka o perníku u nás pochází z roku 1335. Dnes jde už o vcelku běžné pečivo, až do 18. století to ale bylo luxusní zboží určené pouze pro nejbohatší domácnosti. Jeho hlavní složkou byl totiž drahý med a ještě dražší dovážené koření, jako pepř (od něj název perník), skořice, kardamon, badyán či anýz. „Perníky a marcipány se až do poloviny 19. století tvarovaly v umně vyřezávaných dřevěných formách rozmanitých motivů. Ty jsou dnes jednou z mála hmotných připomínek perníkářství, které od druhé poloviny 19. století postupně zanikalo jako samostatné řemeslo a stalo se součástí řemesla cukrářského,“ uvedla jedna z dvojice kurátorek výstavy Ivana Spitzer Ostřanská.Na dvojvýstavě v zámku Kinských se budete moci blíže seznámit s tradičními postupy přípravy těsta i historií perníkářského řemesla jako takového. „K vidění budou unikátní a historicky cenné formy ze sbírek Muzea regionu Valašsko a Národního muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vývoj od tlačeného perníku k bílkovou polevou zdobeným perníčkům doloží tvorba současných tvůrkyň Jarmily Zetochové z Valašského Meziříčí a Ivony Žídkové z Kunovic či světově známých cukrářek ze SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín. K velkým lákadlům bude patřit i perníkový betlém pátera Machače, který speciálně pro tuto výstavu dopekl cukrář Daniel Zítka,“ doplnila druhá kurátorka výstavy Lenka Šemorová.

Obě výstavy potrvají až do jara příštího roku. Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí je otevřen každý den kromě pondělí, vždy od 9 do 17 hodin. Nově zrekonstruovaná památka láka nejen na zajímavé výstavy, ale i rozsáhlou multimediální expozici o vývoji vztahu člověka a zdejší krajiny, dětské herny či stylovou zámeckou kavárnu. Přístup do všech návštěvnických prostor je bezbariérový.

Zlínskénovinky.cz informoval Jiří Koňařík, tiskový mluvčí Muzea regionu Valašsko.

(rp,zlinskenovinky.cz,foto:Muzeum regionu Valašsko)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%