Svátek má: Beáta

Regiony

Velikost textu:

Na Hvězdárně Vsetín vyroste unikátní model Sluneční sestavy

Na Hvězdárně Vsetín vyroste unikátní model Sluneční sestavy

Pětimetrová pozorovací kopule jako Slunce a kolem ní v měřítku všech osm planet od Merkuru po Neptun.

Hvězdárna Vsetín
9. října 2020 - 07:30

Tak bude podle plánu vypadat unikátní model Sluneční soustavy v areálu Hvězdárny Vsetín. Správce objektu Muzeum regionu Valašsko ho chce veřejnosti poprvé ukázat začátkem příštího roku. 

Model v měřítku 1:280 000 000 bude instalován podél přístupové cesty k hlavní budově hvězdárny.

„To měřítko je asi těžko představitelné, ale odpovídá zmenšení jednotlivých planet soustavy tak, aby pětimetrová kopule hvězdárny mohla představovat Slunce,“ přiblížil vedoucí Hvězdárny Vsetín Petr Stolařík.

Modely budou od kopule umístěny v pořadí, jaké mají ve Sluneční soustavě. Největší bude stejně jako v reálu Jupiter s průměrem 50 cm. Model Saturnu i s prstenci bude mít dokonce rozpětí jeden metr. Naopak průměr nejmenšíhoMerkur bude mít jen 2 cm v průměru.

„Celý model Sluneční soustavy ale bude moci zachovávat pouze měřítko planet, nikoliv vzdálenosti mezi nimi. To by se totiž nevešly nejen do areálu hvězdárny, ale ani na území Vsetína. Planeta Země by v takovém případě musela být od kopule 530 metrů a nejvzdálenější Neptun dokonce 16 kilometrů, tedy někde u Nového Hrozenkova,“ vysvětlil Stolařík.

Planety budou vyvedeny v co nejvěrnější podobě, aby byla patrná pestrost Sluneční soustavy.

„Jednotlivé modely budou doplněny panely, na kterých budou informace o skutečných rozměrech a dalších parametrech, včetně největších zajímavostí,“ doplnil vedoucí hvězdárny.


Muzeum chce většinu prací provést svépomocí. Unikátní model Sluneční soustavy na Hvězdárně Vsetín plánuje veřejnosti představit začátkem příštího roku.

Pro Zlinskenovinky.cz Jiří Koňařík, Muzeum regionu Valašsko, p. o.

(lh,zlinskenovinky.cz,foto Muzeum regionu Valašsko)