Svátek má: Igor

Regiony

Velikost textu:

Návštěvnost Kroměříže se loni mírně zvýšila

Návštěvnost Kroměříže se loni mírně zvýšila

Pozvolný každoroční nárůst návštěvníků města je patrný ze studie, kterou si už třetím rokem nechává vypracovat kroměřížská radnice.

Ilustrační foto
22. července 2020 - 07:30

Studie využívá metody vysoce přesných statistických dat mobilního operátora, tzv. geolokačních signalizačních dat. Díky ní má město přesné informace nejen o návštěvnosti, ale i o tom, jak dlouho se tu lidé zdržují, jaké akce je nejvíce lákají a odkud nejčastěji jezdí.

„Data za rok 2019 ukazují trend pozvolného růstu návštěvnosti Kroměříže,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

V roce 2019 zavítalo do Kroměříže celkem 515 883 návštěvníků (tedy jednodenních výletníků i turistů s přenocováním), z toho 54 054 zahraničních. Nejsilnějšími měsíci byl srpen (171 999), červen (145 441) a červenec (143 480), přičemž jen v srpnu přijelo do Kroměříže o 68 tisíc lidí více než v roce předešlém. Z mimosezonních měsíců si nejlépe vedl prosinec, kdy Kroměříž navštívilo 127 434 lidí.

Z celkového počtu návštěvníků v Kroměříži 92 151 turistů přenocovalo (o 2800 více než v roce 2018) a celkem 10 915 z nich byli cizinci (více o 300), nejčastěji z Rakouska, Německa, Slovenska a USA. Mezi domácími turisty vedou ti ze Zlínského kraje, dále z jižní Moravy, Prahy a Olomouckého kraje. 77 procent turistů, ať už domácích či zahraničních, v Kroměříži strávilo jednu noc, 10,7 % turistů dvě noci a tak jako v předchozím roce jen tři procenta přijela na šest a více nocí.

„Co se týče jednodenních výletníků, z celkového počtu 423 732 (o 3 440 více) jich bylo 380 593 domácích a 43 139 zahraničních. Přestože výletník ve městě nespí, vrací se do města opakovaně a podle statistik v Kroměříži stráví průběrně 2,5 dne,“ popsal vedoucí radničního odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.

Na celkovou návštěvnost Kroměříže mají i nadále vliv svátky a dny volna, které lidé stále častěji využívají k cestování, a velké akce konané na území města. Téměř šest tisíc lidí využilo k návštěvě Kroměříže červencové státní svátky, přes sedm tisíc lidí pobývalo ve městě v termínu Dožínek Zlínského kraje, obdobný počet v termínu akcí Vymítač a Drtivá porážka a trvale patří k nejnavštěvovanějším akcím výstavy a koncerty Výstaviště Floria. Absolutním vítězem návštěvnosti s 8 tisíci lidí je 8. červen, kdy se v Kroměříži konal Vybarvený běh a Víkend otevřených zahrad.


Dnes už máme k dispozici statistickou řadu, která popisuje tříletý vývoj návštěvnosti Kroměříže, a po celou dobu jsme se mohli těšit z pozvolného nárůstu. Už teď je ale bohužel zřejmé, že letošní koronavirová pandemie se do statistik za rok 2020 velmi citelně zapíše,“ uzavřel Zrna.

Podle webu města Kroměříže

(lh,zlinskenovinky.cz,foto web města Kroměříže)